Zasiłek Chorobowy w Anglii- Statuory Sick Pay

Opublikowano August 22, 2008, godz. 13:22 przez admin

Wśród osób przebywających na terenie wielkiej Brytanii bardzo często można usłyszeć wiele obaw, związanych z otrzymywaniem podstawowych świadczeń socjalnych. Niejasne i często sprzeczne informacje docierające z różnych mediów budzą często niepokój i lęk. Pracownicy obawiają , że w razie chroby bądź też wypadku, który uniemożliwił im pracę zawodową, pozostaną bez środków do życia i będą zmuszeni korzystać z własnych oszczędności bądź też zwracać się o pomoc do rodziny.

Zasiłek chorobowy, prawo do zasiłku

Obawy te często są nieuzasadnione, ponieważ brytyjskie prawo zapewnia wszystkim legalnie zatrudnionym prawo do otrzymania zasiłku chorobowego. Świadczenie to można otrzymać już od pierwszego przepracowanego dnia. Zasiłek chorobowy wypłacany jest osobom, które nie mogą wykonywać swoich obowiązków przez okres co najmniej czterech dni roboczych z rzędu. Dni ustawowo wolne od pracy nie wliczają się do Okresu Niezdolności do Pracy (Period of Incapacity for Work). O zasiłek mogą starać się osoby pomiędzy 16-65 rokiem życia, których tygodniowy dochód przekracza 84 funty.

Sposób wypłacania zasiłku

Zasiłek chorobowy wypłacany jest przez pracodawcę przez okres 28 dni licząc od czwartego dnia choroby (niezdolności do pracy). SSP wypłacany jest w ten sam sposób co pensja, za dni, które normalnie spędzilibyśmy w pracy. Jeśli pracownicy opuszczają dzień pracy z powodu działalności w związku zawodowym, bądź innej organizacji nie przysługuje im prawo do świadczenia chorobowego. Również w przypadku pobierania pensji u kilku pracodawców istnieje możliwość otrzymania SSP z kilku źródeł.

Jak strać się o zasiłek chorobowy?

Każda firma może mieć własne procedury dotyczące przyznawania zasiłku, dlatego też należy możliwie najszybciej poinformować pracodawcę o swojej niezdolności do pracy. Pracodawca może wymagać zgłoszenia choroby na specjalnym formularzu, przed upływem 4 dni (bez weekendów i dni wolnych od pracy). Może skorzystać także z formularza SC2. Pracodawca może odmówić przyznania chorobowego jeśli został poinformowany o chorobie później niż 7 dni od jej rozpoczęcia. Pracownik ma obowiązek przedstawienia zaświadczenia lekarskiego. Zwolnienie może być wystawione przez lekarza rodzinnego (sick note) , ale jeśli pracownik wypełni stosowne formularze nie ma obowiązku przedstawiania tej notatki w przeciągu pierwszych 7 dni choroby.

Jeśli pracodawca bezpodstawnie odmówił swojemu pracownikowi prawa do zasiłku chorobowego lub też zaniżył jego wartość, można zwrócić się o pomoc do najbliższego HM Revenue & Customs. W przypadku, gdy pracownikowi odmówiono wypłaty chorobowego może on także zgłosić się o pomoc także do social security office.

Kategorie: Wyjazd do Anglii, Wypadek w Anglii |

4 Odpowiedzi na “Zasiłek Chorobowy w Anglii- Statuory Sick Pay”

 1. Aneta :
  October 26th, 2008 at 9:02 am

  Zachorowalam na poczatku tego roku,na zwolnieniu chorobowym przebywalam blisko szesc tygodni.Wrocilam do pracy lekarz wystapil z pismem I lzejsza prace,ale niestety nie dostoeowano sie do zalecen lekarza tak wiec pracowalam jak dawniej a nawet wiecej.Stan zdrowia niestety poglebial sie bol kregoslupa nie dawal spac,stac,siedziec nie pomagaly leki przeciwbolowe.Oststniego dnia pracy przed urlopem wyszlam za zgoda menadzera wczesniej z pracy i udalam sie do mojego GP.Lekarz przepisal leki i zalecil ostrorznosc.Udalam sie na urlop niestety bol nie mijal,poszlam do lekarza ktory zalecil leki i fizjoterapie wystawil zwolnienie lekarskie.Niestety bol nie mijal z silnym bolem przewieziono mnie do szpitala.Nadal przebywam na zwolnieniu lekarskim wydawanym przed polskiego lekarza.Niestety rokowania na szybki powrot do pracy sa znikome,musze jednak pojechac do Angli a trakcie zwolnienia lekarskiego po cieplejsze ubrania I wrocic na dalsze kontynlowanie leczenia.Grozi mi operacja kregoslupa jesli nie bede kongynlowala tego co zleca lekarz.Wyplacane mam L74.50 tygodniowo kwota tam nie jest wystarczajaca na oplacenie czynszu za mieszkanie jakie wynajmuje a Uk.Oszczednosci jakie mialam rozeszly sie na leczenie,nie mam nikogo Ito udzielil by mi pomocy.Stan zdrowia nie pozwala na powrot do pracy,co powinnam zrobic?gdzie udac sie o pomoc po powrocie do uk?Dostalam tez wypowiedzenie a mieszkania no i mam do uregolowania zaleglosci a czynszu.Prosze I udzielenie mi informacji na nurtujace mnie pytania,boje sie tez o utrate pracy.Dziekuje Aneta.

 2. Aneta :
  October 26th, 2008 at 9:07 am

  Prosze o
  udzielenie odpowiedzi na nurtujace mnie wczesniej zadane pytania.Boje sie utraty pracy.

 3. Mariola :
  January 30th, 2009 at 4:47 pm

  Witaj Aneta, mam ten sam problem. Od 7miu miesiecy jestem na chorobym dostaje 35f tygodniowo i takze nigdzie nie moge znalezc informacji na temat pomocy finansowej.

 4. Jacek :
  February 20th, 2009 at 9:15 pm

  Jestem po operacji wyrostka robacz
  kowatego ile powinien dostawac bo juz drugi miesiac jestem lekarz powiedzial mi ze niemoge pracowac a specjalista wie co mowi pracuje przy naprawie palet nosi sie pytanie ile czasu powinnem byc na chorobowym i brac swiaczenia bo angielski troche slaby gdzie sie zglosic po pomoc bo to co daja powoduje ubozenie gdzie sie mam zwrocic o pomoc ile tygodniowo powinnem dostawac zona zarabia 1000fontow na miesiac a ja na chorobowym tylko 50 tygodniowo tragedja niemozna wrocic do pracy bo jak mi sie cos stanie to juz bendzie moja wina a tak lekarz wie co robi operowal wielu ludzi tylko co zrobic w tym wypatku gdzie uidac sie po pomoc kto moze pomuc kto moze podac renke bende czekal na informacje mam nosz na karku trojke dzieci i wtym 20 sto miesienczne dziecko ,11lat,10lat ja i zona mamy male mieszkanko prosimy o kontak moj telefon07963403713 pozdrawiam zycze pomysnosci

Komentarze


« Jak przesłać pieniądze do kraju? | Prawa i obowiązki pracownika w Anglii »