Miałeś wypadek w Anglii??? Weź sprawy w swoje ręce.

Opublikowano September 16, 2008, godz. 15:02 przez Przemyslaw Gaber

Jeżeli doznaliśmy drobnego urazu w wyniku wypadku najlepiej zgłosić się od razu do Minor Injuries Units, czyli odpowiednik polskiego ambulatorium. Tam natychmiast obrażenia opatrzy nam pielęgniarka. Jeśli stanie się coś poważniejszego, wtedy należy wezwać pogotowie. Podobnie jak w Polsce uniwersalny numer kontaktowy to 999. Istnieje także numer 112, będący wspólną centrala policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego, pod który też można dzwonić i wzywać pomoc medyczną. Trzeba jednak wiedzieć, że nie warto wzywać jej gdy skaleczymy się w paluszek, czy zaboli nas brzuch, gdyż w takim wypadku poniesiemy dodatkowe koszty związane z nieuzasadnionym przyjazdem karetki!!! Dolegliwości kwalifikujące do wezwania pogotowia to między innymi: utrata przytomności, bóle klatki piersiowej, duża utrata krwi, złamania, przedawkowanie i zatrucie lekami.

Potrzebujemy karetkę!!!

Po wyborze numeru 999 należy powiedzieć “I need an ambulance”, czyli potrzebuję karetkę. Zespół ambulatoryjny ma za zadanie przewiezienie w jak najkrótszym czasie poszkodowanego do szpitala, a  przy okazji udzielić mu pierwszej pomocy. Taka pomoc nieco różni się od tej, do jakiej przywykliśmy w Polsce, gdyż w większości wypadków w karetce, która przyjeżdża na miejsce wypadku nie będzie lekarza. Pierwszej pomocy udzielą nam w  razie wypadku zatem jedynie sanitariusz i kierowca. Jeśli dobrze znamy język angielski to wówczas warto poinformować przy zawiadamianiu pogotowia osobę dyżurną o tym: gdzie, co się stało, ile osób jest poszkodowanych i kto dzwoni. Nie należy odkładać słuchawki przed usłyszeniem powtórzonego adresu pod jaki ma być wysłana karetka.

Lekarz zapisał nam receptę- jak ją zrealizować?

Nierzadko po opatrzeniu przez pracowników pogotowia i potem w szpitalu przez lekarza dostaniemy do ręki wypisaną receptę na wykup leków i wrócimy do domu. Taką receptę możemy zrealizować w punktach oznaczonych szyldem Chemistry, Drugs, lub w sklepie Boots. Zanim przystąpimy do nabycia leków musimy taką receptę wypełnić, gdyż jej druga strona jest pozostawiona dla nas. Należy więc wpisać do niej nasze dane i adres, a także złożyć podpis. Warto również wspomnieć, że jeżeli nie przysługuje nam zwolnienie z opłat za leki, to na pytanie, czy będziemy płacić za przepisane nam medykamenty musimy odpowiedzieć twierdząco. W Anglii każdy pacjent otrzymuje specjalnie wykonane dla siebie opakowanie, wydrukowywane są specjalne etykiety, a dawka leku jest odmierzana z opakowania zbiorczego. W związku z tym realizacja recepty może potrwać nawet kilka minut. Jeżeli lekarz zapisze nam rzadki lek, którego akurat dana apteka nie będzie miała na składzie, wówczas zostanie on w najszybszym możliwie terminie (tego samego dnia, bądź nazajutrz z samego rana) sprowadzony dla nas i dostarczony do naszego miejsca zamieszkania. Jeśli nasza umowa z firmą ubezpieczeniową zawiera klauzulę o zwrocie kosztów leczenia, wówczas musimy zatrzymać rachunek z apteki i następnie ubiegać się o wypłacenie nam zwrotu poniesionych wydatków.

Ile w Anglii kosztują leki i komu przysługuje zwolnienie od opłat?

Ryczałtowa opłata za lek na receptę NHS wynosi 6,10 GBP, niezależnie od tego, jaka jest pełnopłatna cena leku. Czasami cena leku jest niższa niż opłata ryczałtowa, a lek można kupić bez recepty co pozwala nam nieco zaoszczędzić środków finansowych. Czasem może się zdarzyć, że lek jest tańszy niż 6,10 GBP, ale wymagana jest na niego recepta. W celu mniejszej opłaty za przepisane medykamenty zawsze możemy poprosić naszego lekarza prywatnego o wypisanie prywatnej recepty. Niektórzy lekarze na to się godzą i wtedy zapłacimy właściwą cenę leku. Lekarz najczęściej wie, jaka jest cena zapisywanego nam leku i można się go o to zapytać.

Osoby zwolnione z opłat za recepty NHS:

Koszty leczenia

Angielska pogoda sprzyja przeziębieniom i różnego rodzaju wirusom. Warto więc wiedzieć, ile wyniosą nas koszty leczenia w tym kraju. Jeśli receptę wypiszę nam lekarz wówczas możemy liczyć na darmowe leki, ale tylko, jeżeli nie mamy ukończonych 16 lat, jesteśmy uczniami i nie posiadamy 18 lat, mamy powyżej 60 lat i jesteśmy w ciąży. W innych wypadkach za medykamenty trzeba płacić. Zryczałtowana opłata za każdy lek wynosi 6,40 GBP. Tylko lekarze działający w ramach NHS mają prawo wystawiać refundowane recepty na leki.

Kategorie: Wypadek w Anglii |

Brak odpowiedzi na “Miałeś wypadek w Anglii??? Weź sprawy w swoje ręce.”

Komentarze


« Samozatrudnienie w Anglii - szansa dla ludzi przedsiębiorczych | Własne konto w angielskim banku »