Mieszkanie w Anglii - droga konieczność

Opublikowano August 19, 2008, godz. 10:07 przez Przemyslaw Gaber

Jadąc do Anglii powinniśmy mieć jakiś pomysł na rozwiązanie kwestii lokalowej. Bez dachu nad głową ciężko nam będzie myśleć o jakiejkolwiek pracy. Warto mieć zatem wstępny pogląd na możliwość krótkoterminowego, niedrogiego noclegu bądź stancji na wypadek niepowodzenia w poszukiwaniu mieszkania. Naszych Rodaków interesuje przede wszystkim wynajmowanie mieszkania, gdyż kupno własnego M jest bardzo drogie, na dodatek spłata kredytu jest rozłożona w czasie na wiele lat.

Co należy wiedzieć przed wyjazdem?

Musimy się liczyć z tym, że na początku ciężko nam będzie znaleźć lokum o odpowiednim standardzie nie dysponując większymi środkami finansowymi. Ale jeśli jednak stać nas na dobre mieszkanie, to najszybciej można je znaleźć w nowym budownictwie lub w lepszych dzielnicach danego miasta.

Jak szukać mieszkania?

To wiąże się z tym, czy bardziej nam zależy na czasie, czy na pieniądzach. Bardziej pracochłonne jest poszukiwanie lokum na własną rękę, ale ma ono też tę zaletę, że nie wymaga wielu środków finansowych. Warto rozejrzeć się po ogłoszeniach rozwieszanych w sklepach, przy polskich kościołach, czy przy wejściu do bibliotek publicznych. Należy także śledzić internet i prasę codzienną, gdzie jest pełno ogłoszeń. Jeśli nas na to stać i chcemy zaoszczędzić trochę czasu, możemy wynająć do znalezienia nam odpowiedniego mieszkania specjalistyczną agencję. Przy wynajęciu mieszkania należy mieć przy sobie dowód tożsamości (czasem nawet dwa), wyciąg z konta bankowego, referencje od pracodawcy i właściciela poprzedniego mieszkania, które wynajmowaliśmy. Dobrze byłoby też mieć zapłacone rachunki z poprzedniego mieszkania, co uczyni nas bardziej wiarygodnymi w oczach nowego właściciela. Gdy jesteśmy na początku pobytu i nie mamy wszystkich wymaganych rachunków nie traćmy nadziei, gdyż zawsze się znajdzie chętny do wynajęcia lokum nowo przybyłemu imigrantowi. Oczywiście przed wynajęciem musimy dokładnie przeczytać i podpisać umowę najmu.

Na co należy zwrócić uwagę przy wynajęciu?

Wynajmując mieszkanie lub dom należy dokonać bacznej obserwacji. Jaki jest stan okien, ścian, czy drzwi, w jaki sposób jest rozwiązana kwestia ogrzewania itp. Należy spytać najemcę o wysokość council tax i kto będzie go opłacał: my, czy właściciel. Jeśli nie planujemy zamieszkać sami, warto wiedzieć, czy istnieje ograniczenie w zakresie liczby osób zamieszkujących lokal. Warto sprawdzić ciśnienie i jakość wody, a także jaka jest okolica i sąsiedztwo. Wszelkie usterki spiszmy wraz z właścicielem na piśmie, gdyż potem mógłby on domagać się od nas odszkodowania, lub nie chciałby zwrócić nam kaucji. Warto też uzyskać od niego zapewnienie, że nie będzie on wchodził do mieszkania, gdy będziemy w pracy. Koniecznie też należy poznać wysokość rachunków. Przeciętnie ponosi się następujące opłaty dodatkowe: prąd (ok. 35-40 GBP miesięcznie), gaz (ok.50-60 GBP miesięcznie), woda (300 GBP rocznie), council tax (800-1500 GBP rocznie), abonament radiowo-telewizyjny (126 GBP rocznie).

Czy warto korzystać z usług specjalistycznych agencji lokalowych?

Decydują się na nią osoby już będące dłużej w Anglii, gdyż trzeba przy rejestracji okazać te same dokumenty, co przy szukaniu mieszkania na własną rękę, więc nowoprzybyli z tej opcji rezygnują. Agencje nie pobierają opłat przy rejestracji, zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapisać się nawet do kilku z nich. Agencje dzielą się na dwie grupy: te, które opłatę pobierają od właściciela mieszkania - Letting agencies i te, które opłatę pobiorą od nas, czyli od poszukujących mieszkania - Accomodation agencies. Jednak opłaty uiścimy dopiero po podpisaniu umowy o wynajem. W ich skład wejdą: koszty podpisania kontraktu, czynsz za miesiąc z góry, depozyt i koszty administracyjne, maksimum £200.

Jakie są warunki wynajmu?

Niezależnie od sposobu znalezienia lokum, są one wynajmowane najczęściej na okres nie krótszy niż 6 miesięcy, co oznacza, że będziemy musieli za te 6 miesięcy zapłacić, a właściciel nie będzie mógł nas z tego mieszkania wyrzucić, jeśli nie złamiemy warunków kontraktu. Ważność umowy występuje także po upłynięciu terminu wynajmu, z zaznaczeniem, że obowiązuje nas miesięczny okres wypowiedzenia. Jeśli zdecydujemy się pozostać na dłużej w Anglii i wynajmować to samo lokum możemy się umówić z właścicielem, że podpiszemy nową umowę na czas określony. Dla własnego bezpieczeństwa warto także sporządzić spis wszystkich urządzeń, jakie znajdują się w mieszkaniu. Potem właściciel nie będzie miął podstaw do tego, aby nie zwrócić nam depozytu. Jego wysokość można negocjować. Po wprowadzeniu należy spisać stan liczników zawiadomić dostawców mediów o zmianie lokatora.

Jaki jest koszt wynajęcia lokum w Anglii?

Ceny za wynajem mieszkań i domów wahają się w zależności od miasta i dzielnicy oraz wielkości i wyposażenia. W Londynie ceny mieszkań wahają się w granicach 700-1200 GBP / m-c, a domów 1000-1500 GBP / m-c. Ceny w innych miastach są sporo niższe. Na przykład w Manchesterze wynajęcie dwupokojowego mieszkania to koszt około 450-500 GBP, podczas gdy w Londynie nie zapłacimy mniej niż 700-800 GBP w zależności od dzielnicy i standardu. Jeśli nie stać nas, albo nie mamy potrzeby wynajęcia całego mieszkania skupmy się na wynajęciu jednego pokoju. Na początku warto zamieszkać w tanim motelu lub hostelu, a dopiero po znalezieniu pracy, poszukać właściwego pokoju jak najbliżej miejsca zatrudnienia. Jeśli kwota depozytu będzie niezbyt wygórowana, lub właściciel nie będzie sobie życzył opłacenia kaucji, należy oczekiwać, że jest to typowe mieszkanie przejściowe, a lokatorzy będą się dosyć często zmieniać. W przypadku tanich stancji nie warto liczyć na umowy najmu. Jedynym kwitem będzie potwierdzenie wpłaty depozytu. Jednakże przed wprowadzeniem należy ustnie uzgodnić wszelkie warunki zamieszkiwania. Ceny za wynajem pokoju są zróżnicowane i zależą od woli najemcy. Lecz na ceny poniżej £40 nie ma raczej co liczyć. Oczywiście warto się targować, jednak nie liczmy na większe ustępstwa, tym bardziej, że najczęściej właścicielami takich tanich stancji są Muzułmanie, a od nich najczęściej ciężko cokolwiek wynegocjować.

Kategorie: Wyjazd do Anglii |

Brak odpowiedzi na “Mieszkanie w Anglii - droga konieczność”

Komentarze


« Wypadek drogowy w Anglii- ubezpieczenia komunikacyjne - odszkodowania | Urazy karku, szyi i kręgów szyjnych w Anglii »