Jak szukać pracy w Anglii?

Opublikowano July 31, 2008, godz. 14:48 przez admin

W przeciągu ostatnich lat mamy do czynienia z emigracją ekonomiczną, głównie ludzi młodych do krajów Unii Europejskiej. Jednym z najchętniej i najczęściej wybieranych krajów jest Wielka Brytania. O ile kilka lat temu znalezienie pracy w Anglii było rzeczą bardzo prostą, o tyle obecnie w związku z bardzo dużą liczbą polskich emigrantów znalezienie dobrej pracy jest coraz trudniejsze. Teraz największym atutem jest niewątpliwie znajomość języka angielskiego oraz konkretne umiejętności.

Sposoby poszukiwania pracy

Poszukiwanie dobrej posady warto rozpocząć już w Polsce, ponieważ zanim zdecydujemy się na współpracę z jakimś pracodawcą powinniśmy sprawdzić jakie mniej więcej warunki obowiązują na angielskim rynku pracy. Powinniśmy sprawdzić kilka ofert, aby wybrać możliwie najlepszą dla siebie. Pracy można szukać za pośrednictwie polskiego Urzędu Pracy, ponieważ bardzo często wymieniają one oferty z angielskimi placówkami i podejmując pracę za ich pośrednictwem mamy całkowitą pewność co do uczciwości pracodawcy. Natomiast po przyjeździe do Anglii można również udać się do najbliższego Job Centre, gdzie urzędnicy udzielą nam niezbędnych informacji związanych z podjęciem pracy na terenie UK. Bardzo przydatne w poszukiwaniu pracy okazują się również gazety oraz portale internetowe. Na wielu serwisach możemy znaleźć oferty kierowane bezpośrednio przez pracodawców.

Czy warto korzystać z pomocy biura pośrednictwa pracy

Opinie na ten temat są podzielone nie można jednoznacznie określić czy korzystanie z pomocy pośredników jest korzystne. Takie rozwiązanie posiada zarówno wady jak i zalety. Decydując się na pomoc pośrednika na pewno zyskujemy tyle, że nie musimy starać się osobiście o formalności związane z dogadywaniem warunków pracy. Jednak zanim zgłosimy się do firmy pośredniczącej powinniśmy się przekonać, co do jej uczciwości. Niestety wiele firm kieruje się wyłączni żądzą zysku, a nie dobrem pracownika. Aby uniknąć kontaktu z nielegalnie pracującymi firmami należy sprawdzić licencje danego pośrednika. Należy również pamiętać, że pobieranie opłat za samo pośrednictwo pracy jest nielegalne.

Jak przygotować się do wyjazdu już Polsce?

Najistotniejszą kwestią jest właściwe przygotowanie dokumentów. Przed wyjazdem przede wszystkim należy zabrać ze sobą CV w języku angielskim (jeśli wyjeżdżamy “w ciemno” najlepiej zabrać kilkadziesiąt kopii). Pomocne na pewno okażą się również tłumaczenia posiadanych przez pracownika uprawnień i dyplomów. Dodatkowym atutem na pewno będą referencje poprzedniego pracodawcy wraz z telefonem kontaktowym, również przetłumaczone na język angielski. Pracownicy powinni także posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Ogólnie im więcej papierów i dokumentów uda nam się załatwić tym łatwiej będzie nam znaleźć dobrze płatną posadę w Anglii.

Kategorie: Wyjazd do Anglii |

Brak odpowiedzi na “Jak szukać pracy w Anglii?”

Komentarze


« Zwolnienie pracownika w Anglii | Prawo w Irlandii - prawa pracownika »