Wyjazd do Anglii

« Poprzednie wpisy

Samochodem przez Anglię

Opublikowano December 9, 2008, godz. 12:00 przez admin

Prawo jazdy w Anglii
W Anglii możliwość ubiegania się o prawo jazdy zyskujemy kończąc 17 lat. Tak jak u nas egzamin jest dwuetapowy. W pierwszym bada się naszą znajomość przepisów (w tym test na percepcję), w drugim umiejętność jazdy w praktyce. Na Wyspach istnieje możliwość otrzymania (ważnego do momentu całkowitego zdania egzaminów) tymczasowego pozwolenia na prowadzenie pojazdów lecz w takim wypadku trzeba umieścić czerwoną literę „L” na białym tle. W czasie jazdy musi takiemu kierowcy towarzyszyć osoba bardziej doświadczona, mająca co najmniej 21 lat i legitymująca się prawem jazdy od co najmniej 3 lat.

Kategorie: Wyjazd do Anglii | dodaj komenatarz »

Co nas może zdziwić w Anglii, czyli angielskie zwyczaje

Opublikowano December 9, 2008, godz. 11:39 przez admin

Angielski ruch drogowy
Podczas pierwszego pobytu w Anglii wiele rzeczy może nam się wydać niezrozumiałych. Zdziwienie może budzić już pierwszy kontakt z angielską ziemią. Przy wyjeździe z tunelu, lub promu musimy natychmiast przestawić się na lewostronny ruch. A że w Dover od razu natrafiamy na rondo, więc należy bardzo uważać, aby siła przyzwyczajenia nie wzięła góry i nie pojechać pod prąd. A zatem na rondach, które spotykać będziemy dosyć często należy jeździć według wskazówek zegara. W związku z tym auta mają kierownicę z prawej strony. Zatem nie zdziwmy się, gdy ujrzymy dziecku na siedzeniu pasażera, które w kontynentalnej Europie zajmuje kierowca. Tylko na angielskich drogach ujrzymy piętrowe czerwone autobusy i jednakowe czarne taksówki z podwyższonym dachem. Obyczaj głosi, ze taksówki są specjalnie tak wysokie, aby mógł się do niego zmieścić pasażer w cylindrze.

Kategorie: Wyjazd do Anglii | dodaj komenatarz »

Własne konto w angielskim banku

Opublikowano September 18, 2008, godz. 19:08 przez admin

Podobnie jak w Polsce posiadanie konta w Wielkiej Brytanii nie jest obowiązkowe, ale niewątpliwie znacznie usprawnia ono funkcjonowanie w codziennym życiu. Każda osoba chcąca podjąć pracę na terenie UK musi mieć świadomość, że prędzej czy później spotka się z koniecznością założenia konta bankowego.

Kategorie: Wyjazd do Anglii | dodaj komenatarz »

Zasiłek rodzinny w Anglii

Opublikowano September 10, 2008, godz. 14:38 przez admin

Osoby mieszkające na terenie Wielkiej Brytanii i opłacający tam składki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne przez okres powyżej 12 miesięcy mają prawo do korzystania z pełni świadczeń socjalnych. System tych różnego rodzaju zasiłków i dotacji w UK jest bardzo rozbudowany.

Kategorie: Wyjazd do Anglii | dodaj komenatarz »

Praca w Anglii: rekrutacja pracowników

Opublikowano September 9, 2008, godz. 14:39 przez admin

Decydując się na wyjazd do Anglii musimy zwrócić uwagę na wiele różnych aspektów. Wyjazd do obcego kraju wiąże się zawsze ze zmianą otoczenia, mieszkania, miejsca pracy. Początki w nowym kraju są bardzo trudne, emigranci często nie są przystosowani do panujących w nim warunków i dlatego też są narażeni na różnego typu nieporozumienia.Najlepszym sposobem na zapewnienie sobie godnych warunków życia za granicą jest znalezienie dobrej pracy.

Kategorie: Poradnik Pracownika, Praca w Irlandii, Wyjazd do Anglii | dodaj komenatarz »

Edukacja w UK

Opublikowano September 8, 2008, godz. 14:34 przez admin

Niejednokrotnie na wyjazd do Wielkiej Brytanii decydują się całe rodziny. Często zbyt długa rozłąka i tęsknota stają sie głównym powodem decyzji o emigracji. Osoby planujący dłuższy pobyt w Wielkiej Brytanii wraz ze swoimi dziećmi powinny zapewnić im nie tylko odpowiednie warunki mieszkaniowe, ale i zatroszczyć się o ich edukację. System edukacyjny w Wielkiej Brytanii różni się od polskiego. Na wyspach obowiązek chodzenia do szkoły mają dzieci w przedziale wiekowym od 5 do 16 lat. Brytyjska młodzież po zakończeniu obowiązkowej edukacji zwykle decyduje się jednak na dalszą naukę, aby zapewnić sobie jak najlepsze perspektywy na przyszłość.

Kategorie: Wyjazd do Anglii | dodaj komenatarz »

Praca w Anglii: Opiekunowie i Opiekunki

Opublikowano September 5, 2008, godz. 14:20 przez admin

Obecnie coraz częściej mówi się o kryzysie gospodarczym, jaki w ostatnich miesiącach obserwujemy w Europie. Spowolnienie gospodarcze dotknęło także Wielką Brytanię, co odczuło wielu naszych rodaków. Jednak badania wskazują, że pomimo ogólne spadku zatrudnienia w większość branż, na wyspach stale rośnie zapotrzebowanie na polskich opiekunów, opiekunki oraz fizjoterapeutów. W tej branży w dalszym ciągu nasi rodacy bez trudu znajdują zatrudnienie.

Kategorie: Poradnik Pracownika, Wyjazd do Anglii | 5 Komentarzy »

Jak najtaniej dzwonić do kraju z Anglii?

Opublikowano September 2, 2008, godz. 10:43 przez Przemyslaw Gaber

Z telefonu stacjonarnego można dzwonić płacąc za połączenie zaledwie 2 pensy za minutę! To możliwe, jeżeli wybierzemy numer stacjonarny w kraju. Za rozmowę z telefonem komórkowym zapłacimy 6 pensów na minutę.

Kategorie: Poradnik Pracownika, Wyjazd do Anglii | dodaj komenatarz »

Prawa osoby ubiegającej się o pracę w UK

Opublikowano August 29, 2008, godz. 14:36 przez admin

Początki w nowym miejscu pracy zawsze są trudne. Sprawne wykonywanie nowych obowiązków wymaga czasu i doświadczenia. Angielscy pracodawcy często na początku chcą wypróbować nowych pracowników wyznaczając im konkretne zadania. Jednak każdej osobie ubiegającej się o pracę w wielkiej Brytanii przysługują pewne prawa, które muszą być szanowane przez pracodawców.

Kategorie: Poradnik Pracownika, Wyjazd do Anglii | dodaj komenatarz »

Poszukiwanie Pracy: agencje pośredniczące

Opublikowano August 28, 2008, godz. 13:08 przez admin

Najistotniejszą kwestia dla emigrantów jest niewątpliwie znalezienie odpowiedniej pracy. Wiele osób planujących wyjazd do Wielkiej Brytanii nie ma niezbędnych informacji na temat warunków panujących na tamtejszym miejscu pracy. W związku z tym bardzo popularnym sposobem na znalezienie pracy za granicą stały się różnego rodzaju agencje i biura pośrednictwa pracy. Niestety często zdarzają się sytuacje, gdzie organizacje te nie dbają należycie o dobro klientów. Aby nie paść ofiarom fałszywych i nielegalnych pośredników warto zapoznać się z podstawowymi prawami konsumentów korzystających z tego typu usług.

Kategorie: Poradnik Pracownika, Praca w Irlandii, Wyjazd do Anglii | dodaj komenatarz »

Świadczenia socjalne w UK- emerytura dla emigrantów

Opublikowano August 27, 2008, godz. 14:15 przez admin

Większość krajów Unii Europejskiej ma swój odrębny system emerytalne. Także Wielka Brytania wyróżnia się własnym wewnętrznymi zasadami regulującymi sposób przyznawania świadczeń ubezpieczonym. Osoby legalnie zatrudnione na terenie Wielkiej Brytania, a co za tym idzie posiadające obowiązkowe ubezpieczenie społeczne mają prawo do świadczeń socjalnych za równo w przypadku choroby, nieszczęśliwego wypadku, bądź też osiągnięcia wieku emerytalnego. Poszczególne kraje podpisały stosowne porozumienia, które regulują kwestię wypłacania emerytur emigrantom.

Kategorie: Poradnik Pracownika, Wyjazd do Anglii | 1 Komentarz »

Zasiłek Chorobowy w Anglii- Statuory Sick Pay

Opublikowano August 22, 2008, godz. 13:22 przez admin

Wśród osób przebywających na terenie wielkiej Brytanii bardzo często można usłyszeć wiele obaw, związanych z otrzymywaniem podstawowych świadczeń socjalnych. Niejasne i często sprzeczne informacje docierające z różnych mediów budzą często niepokój i lęk. Pracownicy obawiają , że w razie chroby bądź też wypadku, który uniemożliwił im pracę zawodową, pozostaną bez środków do życia i będą zmuszeni korzystać z własnych oszczędności bądź też zwracać się o pomoc do rodziny.

Kategorie: Wyjazd do Anglii, Wypadek w Anglii | 4 Komentarzy »

« Poprzednie wpisy