Życie w Anglii: Pomoc lekarza rodzinnego

Opublikowano August 12, 2008, godz. 10:37 przez admin

Służba zdrowia w większości krajów Europy Zachodniej działa bardzo sprawnie. Każdy obywatel posiadający obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne ma prawo do podstawowych świadczeń medycznych. W Anglii odpowiednikiem Narodowego Funduszu Zdrowia jest National Health System, jest instytucją odpowiedzialną za zapewnienie obywatelom dostępu do podstawowej pomocy lekarskiej.

Po przyjeździe do Anglii po załatwieniu podstawowych formalności związanych z wynajmem mieszkania oraz znalezieniem zatrudnienia, trzeba jak najszybciej zapisać się do dowolnego lekarza rodzinnego General Practitioner (GP). Najlepiej wybrać przychodnię, która znajduje się możliwie najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Adres przychodni najlepiej uzyskać od sąsiadów, bądź w miejscu pracy. W Anglii działa także specjalna infolinia 08454647, pod którą można otrzymać niezbędne informacje.

Rejestracja u lekarza rodzinnego nie wymaga załatwiania wielu formalności. Przy zgłaszaniu się do wybranej przychodni będziemy potrzebować standardowych dokumentów tj.: dowodu osobistego lub paszportu, potwierdzenie miejsca zameldowania (np.: rachunek za prąd), potwierdzenie miejsca zatrudnienia. Dodatkowym warunkiem jest to, że do bezpłatnej opieki zdrowotnej w Anglii mają prawo osoby przebywające na jej terenie powyżej 12 miesięcy. W trakcie pierwszej wizyty w angielskiej przychodni zostanie nam również przyznany numer NHS, który nie ulega zmianie przy przenoszeniu się do innej przychodni, także nie istnieje potrzeba każdorazowego wyrabiania NHS przy zmianie przychodni.

Wizyty u lekarza rodzinnego GP są zazwyczaj umawiane przez telefon na konkretną godzinę. Standardowo wizyta może trwać około 15 minut. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie możemy zjawić się na umówioną godzinę powinniśmy wcześniej poinformować o tym recepcje. w przeciwnym wypadku wizyta przepadnie. W Anglii istnieje pełna swoboda co do wyboru lekarza pierwszego kontaktu, w każdej chwili można też bez podawania przyczyny zmienić przychodnię.

Rejestracja u General Practitioner jest konieczna, ponieważ w razie wszelkich kłopotów zdrowotnych pierwszym krokiem jest udanie się na wizytę do GP. Jest on uprawniony do wystawiania skierowań na specjalistyczne badania oraz może skierować pacjenta na leczenie szpitalne. W niektórych gabinetach istnieje możliwość skorzystania z pomocy polskiego tłumacza, czasami też podobne tłumaczenia odbywają się telefonicznie.

Zgłoszenie się do lekarza pierwszego kontaktu jest oczywiście kwestią dowolną, nikt nie ma obowiązku rejestrowania się w wybranej przychodni, ale samodzielne wybranie General Practitioner na pewno pomoże w uniknięciu wielu nie potrzebnych problemów i nieporozumień.

Kategorie: Służba zdrowia w UK, Wyjazd do Anglii |

Brak odpowiedzi na “Życie w Anglii: Pomoc lekarza rodzinnego”

Komentarze


« Wyjazd do Szkocji: ważne informacje | Obowiązkowe ubezpieczenie społeczne w UK »