Zdrowie - ile cię trzeba cenić…w Anglii

Opublikowano December 9, 2008, godz. 12:13 przez admin

Po 1 maja 2004 jako obywatele Unii Europejskiej mamy możliwość korzystania z dobrodziejstw angielskiej służby zdrowia na równi z obywatelami Wielkiej Brytanii. Jednak jeżeli nie posiadamy pracy, to wówczas takie prawo tracimy, gdyż korzystać z niego mogą tylko osoby zatrudnione na etacie, bądź prowadzące własną działalność gospodarczą. Bezpłatne świadczenia medyczne mogą otrzymać także małżonkowie i dzieci osoby zatrudnionej w Anglii, o ile są zameldowane na terenie Wielkiej Brytanii. Jeśli mieszkamy Anglii dłużej niż rok, to wówczas nie musimy się przejmować żadnymi przepisami, gdyż także zyskujemy prawo do darmowej opieki medycznej. System bezpłatnej, państwowej opieki zdrowotnej działa w Wielkiej Brytanii nieco inaczej niż w Polsce, dlatego ważne jest zaznajomienie się z realiami jego funkcjonowania. Na własnej skórze przekonamy się wówczas, że mimo kolejek, jest to system działający dużo sprawniej, a przy tym pochłaniający znacznie mniej środków z kieszeni pacjenta, niż nasz rodzimy model darmowej opieki zdrowotnej, która darmowa jest tylko z nazwy.

Co zrobić, gdy zachorujemy?
Przede wszystkim trzeba się udać to lekarza pierwszego kontaktu. GP, czyli General Practitioner to właśnie angielski odpowiednik naszego lekarza rodzinnego. Rzecz wygląda zupełnie tak samo jak w Polsce, to on nas będzie leczył, wypisywał recepty i skierowania do specjalistów, czy do szpitala. Bez takiego skierowania możemy się udać jedynie do okulisty i dentysty. Na wizytę u GP można umówić się telefonicznie. Lekarza pierwszego kontaktu w każdej chwili można zmienić na innego, bez konieczności wyjaśnienia powodu, czy wypełniania kolejnych formularzy. Większość gabinetów działa rano i wieczorem, najczęściej w godzinach 9-11 i 17-20. Natomiast National Health System, określany często skrótem NHS, to odpowiednik Narodowego Funduszu Zdrowia. Gdy znajdziemy sobie już spełniające nasze wymaganie lokum, to należy niezwłocznie się udać do GP przyjmującego w przychodni najbliższej miejscu zamieszkania. Przy czym każdy rodak mający w planach dłuższy pobyt w Anglii powinien zapisać się do GP. To jest bardzo proste- wystarczy wybrać się do najbliższego gabinetu i poprosić o rejestrację. Przychodnie są najczęściej oznaczone szyldem SURGERY. Może się zdarzyć, że w najbliższej przychodni nie będą chcieli nas zarejestrować, wówczas należy zadzwonić pod numer 0 845 46 47 do NHS, a tam poinstruują nas, który GP został wyznaczony do zajęcia się nami. Po dokonaniu rejestracji dostaniemy kartę medyczną, która w razie potrzeby może służyć za potwierdzenie adresu.

Co trzeba z sobą mieć podczas rejestracji do lekarza pierwszego kontaktu?
W momencie zapisywania się do lekarza rodzinnego należy z sobą mieć paszport i dowód, oraz poświadczenie meldunku, a także zatrudnienia. Jeśli mamy już przyznany numer NHS, warto również go mieć. Jeśli jeszcze go nie posiadamy, dostaniemy go w przychodni. W czasie pierwszej wizyty pielęgniarka przepyta nas odnośnie przebytych w przeszłości chorób. Zwykła wizyta w lekarza trwa 10 minut. Jeżeli nie zdążymy na czas, to niestety procedurę rejestracji trzeba będzie powtórzyć. Warto zatem recepcję przychodni uprzedzić o możliwości odwołania wizyty- wówczas możemy liczyć na nowy wolny termin. Jeśli nie znamy języka angielskiego, to możemy skorzystać z pomocy tłumacza, ale trzeba na taką wizytę poczekać nieco dłużej, a czasem może się też zdarzyć tak, że tłumacz będzie obecny jedynie przez telefon.

Polisy ubezpieczeniowe w Anglii
Tak jaku nas, tak i w Anglii firmy ubezpieczeniowe umożliwiają wykup dodatkowych polis zdrowotnych. Istnieje możliwość zrobienia tego przez naszego pracodawcę, wówczas takie rzeczy nas w ogóle nie powinny absorbować. Traktowane to jest w takiej sytuacji jako dodatek do naszych zarobków. Przed zawarciem umowy z wybraną firmą ubezpieczeniową należy się rozejrzeć po najbliższej okolicy, czy są tam jakieś placówki medyczne mające ważny kontrakt z tą firmą. Koszt takiego ubezpieczenia jest uzależniony od wybranego pakietu, ale generalnie , te kwoty nie są niższe niż 50 GBP miesięcznie. Ponosimy koszty, ale też zyskujemy konkretne przywileje. Nie obowiązują nas wówczas kolejki do specjalisty, ubezpieczenie opłaca też inne dodatkowe świadczenia dla nas i naszej rodziny w zależności od typu polisy. Naturalnie można pominąć wszelkie procedury związane z bezpłatną służba zdrowia i udać się do lekarza świadczącego prywatne praktyki. Opłata za taką usługę również nie bywa niższa niż 50 GBP. Musimy też wiedzieć, ze na zasiłek wynikający z faktu choroby możemy liczyć dopiero po czwartym dniu choroby i nieobecności z tego powodu w pracy.

Kategorie: Służba zdrowia w UK |

Brak odpowiedzi na “Zdrowie - ile cię trzeba cenić…w Anglii”

Komentarze


« Samochodem przez Anglię | Pobicie w Anglii - UK ( Birmingham ) »