Zaszłam w ciążę w Anglii!!! Zostać i urodzić na Wyspach, czy wracać?

Opublikowano December 9, 2008, godz. 11:09 przez admin

Co zrobić, żeby ciąży uniknąć?
Zanim zaczniemy rozważać, czy najlepszą opcją dla ciężarnej kobiety jest pozostanie na Wyspach, czy też powrót na ojczyzny łono, warto poznać kilka angielskich rozwiązań, które nas przed niepożądaną ciążą może ustrzec. Jeśli jesteś młodą kobietą, a uważasz, że na dzieci masz jeszcze czas, wówczas powinnaś udać się do tzw.Family Planning Clinic. Jest to miejsce, w którym każda z was dowie się wszystkiego, co wiąże się z jej „sprawami kobiecymi”. Udziela się tam porad w kwestiach związanych z planowaniem rodziny: badania ginekologiczne, bezpłatne testy ciążowe, pomoc w przypadku niepożądanej ciąży, antykoncepcja z bezpłatnymi preparatami włącznie, jak również prowadzenie w okresie ciąży. Adres takiej placówki w najbliższej Ci okolicy udzieli lekarz rodzinny, ewentualnie można taką wiedzę zdobyć w walk-in center. Często w przypadku pierwszych odwiedzin wymaga się rejestracji, ale formularz nie jest zbyt skomplikowany.

Czy Family Planning Clinic pomoże w stosowaniu antykoncepcji?

Oczywiście, że tak! Jeżeli stosowałaś przed wyjazdem na Wyspy środki antykoncepcyjne lekarz doradzi Ci, czy można tę metodę kontynuować także w Anglii, czy też doradzi jakieś zmiany. Warto przy tym mieć przy sobie opakowanie tabletek antykoncepcyjnych, które brałaś w Polsce, żeby lekarz wiedział więcej na Twój temat. Jeśli podobnych pigułek nie można znaleźć Wielkiej Brytanii, wówczas doktor może zalecić stosowanie pigułek o podobnym skaldzie hormonalnym. Tabletki antykoncepcyjne, jak również prezerwatywy i pozostałe środki wydaje się w family planning bezpłatnie. Na wstępie współpracy z lekarzem kobieta dostanie zapas pigułek na 3 miesiące, a gdy po upływie tego okresu wyniki badań będą dobre i nie będzie większych przeciwwskazań do dalszego stosowania tych środków, wówczas można uzyskać receptę na kolejne pół roku. W takim miejscu można się również darmowo zaopatrzyć w prezerwatywy, które rozdawane są najczęściej w opakowaniach zawierających 12 sztuk.

Co robić, gdy zajdziemy w ciążę?

Stosowanie środków antykoncepcyjnych może nie ustrzec przed ciążą, gdyż nie ma stuprocentowych metod, niestosowanie ich w ogóle może nas zaś postawić przed faktem dokonanym. Co wówczas należy zrobić, gdy podejrzewamy, że jesteśmy w ciąży? Przede wszystkim w każdej klinice planowania rodziny można za darmo przeprowadzić darmowy test ciążowy, trzeba jednak poczekać, aż miesiączka będzie się spóźniać więcej niż 7 dni. Jeżeli wynik będzie pozytywny uzyskamy kolejne wskazówki co w tej sytuacji należy robić. Co ważne dla niezamożnych najczęściej Polaków podczas okresu ciąży i 12 miesięcy po porodzie będziemy objęci darmową opieką medyczną i dentystyczną, pod warunkiem naturalnie, że będziemy zarejestrowani w NHS.

Jak w Anglii przebiega opieka nad kobietą w okresie ciąży?

Zasadniczą różnicą w porównaniu z Polską jest fakt, że podczas okresu ciąży bezpośrednią opiekę nad ciężarną kobietą sprawuje położna, a nie ginekolog. Jeśli okres oczekiwania na dziecko przebiega bez zakłóceń, a latorośl rozwija się w łonie matki bez żadnych zakłóceń, wówczas może się zdarzyć, że do momentu rozwiązania nawet nie spotkamy lekarza Praktycznie co miesiąc dokonuje się kompleksowych badań dotyczących tego, w jaki sposób rozwija się płód i jaki jest stan zdrowia kobiety. Gdy zostaną wykryte jakieś nieprawidłowości, wówczas położna wypisuje skierowanie na wizytę u ginekologa w szpitalu. Pierwsze badanie USG przeprowadza się po 14 tygodniach ciąży, a po 20 kolejne. Jeżeli nie ma podstaw i ciąża przebiega prawidłowo, nie wykonuje się kolejnych badań. Szpital oferuje też darmową szkołę rodzenia, która może przynieść wiele świetnych rezultatów. Dzięki niej poród nie będzie zaskoczeniem, a rodzice będą wszechstronnie do tej ważnej dla nich chwili przygotowani. Poród może odbyć się zarówno w szpitalu, jak też w domu, pod opieką położnej. W każdej chwili kobieta może poprosić o znieczulenie, więc strach przed bólem, w przypadku porodów w Anglii jest nieuzasadniony. Podczas porodu kobiecie może towarzyszyć ojciec dziecka. Jeśli szpital ma takie wyposażenie, można rodzić również w wodzie.

Jakie prawa przysługują młodym rodzicom w Anglii?

W zależności od stażu pracy, kobietom w Anglii przysługuje do 26 tygodni urlopu macierzyńskiego. Warto przy tym wspomnieć, że 11 tygodni urlopu należy się przed porodem. Gdy wyrazimy wole skorzystania z takiego urlopu musimy o tym uprzednio poinformować pracodawcę, co powinno nastąpić nie później niż na 15 tygodni przez planowanym porodem. Kobiety pracujące w jednej firmie dłużej niż 26 tygodni przed początkiem 14 tygodnia ciąży, mają prawo do dodatkowych 26 dni urlopu. Każda kobieta, chcąca wrócić do pracy przed końcem urlopu macierzyńskiego, musi poinformować o tym pracodawcę 28 dni przed powrotem. Matki korzystające z urlopu macierzyńskiego nie otrzymują pełnej pensji. Wynagrodzenie w takim wypadku uzależnione jest od stażu pracy i wysokości naszych zarobków. Urlop przysługuje także ojcom. W takim wypadku należy się on tatusiowi, jeśli jest on biologicznym ojcem dziecka, odpowiada za jego wychowanie i pracuje bez przerwy u danego pracodawcy przez okres minimum 26 tygodni. O chęci wzięcia urlopu ojcowskiego, należy poinformować nie później niż 15 tygodni przed planowanym terminem narodzin potomka.

Czy w Anglii też jest „becikowe”?

Naturalnie, że tak i to dużo wyższe niż w Polsce. Za urodzenie dziecka możemy liczyć na wsparcie w wysokości 500 GBP i dodatkowe 250 GBP, które będzie można wybrać po ukończeniu przez dziecko 16 roku życia. Można się również starać o pomoc w formie tzw. Child Benefit i Child tax Credit.
Ten pierwszy przysługuje osobom wychowującym dzieci, które nie przekroczyły 16 roku życia lub przekroczyły, ale nadal się uczą. Nie jest zależny od naszych dochodów ani oszczędności. Jego wysokość wynosi £17.45/ tydzień dla pierwszego dziecka i £11.40 dla każdego następnego. Aby go otrzymywać należy przedstawić: nasz National Insurance Number, oryginał aktu urodzenia dziecka i numer konta bankowego. Aby ubiegać się o Child Benefit należy wypełnić specjalny formularz, który można zamówić pod numerem telefonu: 0845 302 1444. Druga forma wsparcia, czyli Child tax Credit uzależniona jest od sumy rocznego dochodu netto, jaki przypada na całą rodzinę.
Konkludując, uzyskanie środków antykoncepcyjnych w Anglii jest dalece łatwiejsze niż w Polsce. Na Wyspach nie występuje tak widoczna u nas pruderia w sprawach seksu, w związku z tym łatwiej też udać się z prośbą o pomoc. Takie miejsca jak Family Planning Clinic są powołane do tego, aby nam służyć i na nas czekają. Tam uzyskamy wiedzy na temat tego, jak się ciąży ustrzec, także dostaniemy radę, co należy dalej robić, gdy ciąża stanie się faktem. Decyzja o tym, czy zostać w Anglii, czy wracać należy do nas. Za Polską przemawia fakt, że będziemy rodzić w dobrze sobie znanym otoczeniu, za Anglią wyższy poziom usług medycznych i dużą pomoc ze strony państwa, nie ograniczającą się tylko do jednorazowego „becikowego”.

Kategorie: Służba zdrowia w UK |

Brak odpowiedzi na “Zaszłam w ciążę w Anglii!!! Zostać i urodzić na Wyspach, czy wracać?”

Komentarze


« Zwichnięcia kolana na miejskim obiekcie sportowym w Anglii | Co nas może zdziwić w Anglii, czyli angielskie zwyczaje »