Wizyta u lekarza w Anglii

Opublikowano October 2, 2008, godz. 18:47 przez admin

Decydując się na wyjazd do Anglii warto zapoznać się z podstawowymi normami i zasadami obowiązującymi w tym kraju. Bardzo istotną kwestią jest prawo do korzystania z opieki zdrowotnej i wizyt lekarskich. Angielska służba zdrowia (National Health Service) należy do jednej z najbardziej cenionych instytucji przez WHO. Państwowa służba zdrowia w Wielkiej Brytanii obejmuje wszystkie osoby posiadające ubezpieczenie National Insurance bez względu na narodowość, czy też kraj pochodzenia.

Zgodnie z zasadami Unii Europejskiej wszyscy obywatele wspólnoty mają prawo do opieki zdrowotnej w danym kraju na równych warunkach jak jego rdzenni mieszkańcy. Do opieki zdrowotnej mają jak najbardziej prawo osoby prowadzące własną działalność gospodarczą oraz niepracujący współmałżonkowie bądź dzieci osoby pracującej. Warto wiedzieć iż w przypadku drobnych problemów zdrowotnych po pomoc można udać się do dowolnej apteki. Ponadto na terenie Wielkiej Brytanii działają tzw.: Walk-in Centre. Do tej placówki można udać się bez konieczności rejestracji w razi nagłego wypadku.

Podstawowa opieka zdrowotna w Wielkiej Brytanii sprowadza się do lekarza rodzinnego tzw General Practitioner i to on jest naszym lekarzem pierwszego kontaktu. Do wybranego lekarza rodzinnego powinny sie zapisać osoby przebywające na terenie Wielkiej Brytanii ponad 6 miesięcy i planujące dłuższy pobyt. Każdy lekarz rodzinny ma jednak prawo odmowy zapisania danego pacjenta do swojej przychodni, powodem tego jest najczęściej brak miejsc, w takim przypadku należy po prostu udać się do innej okolicznej placówki. Według danych statystycznych prawie 905 przypadków leczonych jest w małych placówkach i przychodniach, zaledwie 10% wymaga hospitalizacji.

Na leczenie szpitalne możemy się udać wyłącznie ze skierowaniem lekarza pierwszego kontaktu. po pierwszej wizycie u lekarza rodzinnego pacjenci otrzymują kartę zdrowotną, która uprawnia ich do korzystania z usług medycznych w danej przychodni. Pacjenci zgłaszając się do lekarza rodzinnego powinni mieć przy sobie ważny dowód osobisty, bądź inny dokument potwierdzający tożsamość, polisę ubezpieczeniową, bądź zaświadczenie z miejsca pracy.

Kategorie: Służba zdrowia w UK |

Brak odpowiedzi na “Wizyta u lekarza w Anglii”

Komentarze


« Co to jest numer PPS | Jak znaleźć pracę w Szkocji »