Polscy emigranci w UK-pomoc lekarza

Opublikowano August 28, 2008, godz. 13:44 przez admin

Polacy pracujący legalnie na terenie Wielkiej Brytanii mają pełne prawo do swobodnego korzystania z podstawowych usług medycznych. Wybranie odpowiedniego lekarza rodzinnego jest jedną z podstawowych formalności jaką musimy załatwić planując pobyt w wielkiej Brytanii. Zasady korzystania z opieki medycznej w Anglii różnią się od tych obowiązujących w Polsce, ale warto również dodać, że nie sa one zbyt skomplikowane i nie powodują wielu nieudogodnień czy problemów.

Podstawowa opieka medyczna:

W razie wszelkich problemów zdrowotnych, wyłączając nagłe przypadki po pomoc w pierwszej kolejności powinniśmy się zwrócić do lekarza rodzinnego zwanego General Practitioner. Wyboru lekarza rodzinnego, do którego chce uczęszczać dokonuje pacjent. Najlepiej w tym przypadku kierować się odległością przychodni od miejsca naszego zamieszkania oraz opiniami znajomych, sąsiadów. Odpowiednikiem polskiego NFZ jest NHS National Health System. Na wizytę u GP można umówić się w dowolnym czasie, na konkretną godzinę. Również aby skorzystać z pomocy specjalistów potrzebujemy skierowania od lekarz pierwszego kontaktu. Wyjątek od tej reguły stanowi jedynie dentysta lub okulista.

Pomoc w nagłych przypadkach

Wypadki mogą zdarzyć się wszędzie i o każdej porze. W większości przypadków możemy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu GP, ale w sytuacjach nagłych takich jak: złamanie, zranienia, drobne urazy nie wymagające hospitalizacji instytucją odpowiedzialną za udzielanie pomocy jest o Minor Injuries Unit. Oddziały zajmują się jednak tylko drobnymi problemami, w przypadku poważniejszych urazów należy wezwać karetkę pogotowia Accident & Emergency. Nieuzasadnione wezwanie karetki pogotowia grozi dużymi sankcjami finansowymi. W Anglii działa również specjalna infolinia czynna całą dobę pod, którą można uzyskać wiele cennych informacji i porad od wykwalifikowanych pracowników służby zdrowia. Na terenie Anglii działa 66 placówek Walk-in Centre, które również udzielają niezbędnej pomocy w przypadku wszelkich problemów zdrowotnych.

Ciekawe strony :

Kategorie: Służba zdrowia w UK |

Brak odpowiedzi na “Polscy emigranci w UK-pomoc lekarza”

Komentarze


« Poszukiwanie Pracy: agencje pośredniczące | Prawa osoby ubiegającej się o pracę w UK »