Służba zdrowia w UK

Zdrowie - ile cię trzeba cenić…w Anglii

Opublikowano December 9, 2008, godz. 12:13 przez admin

Po 1 maja 2004 jako obywatele Unii Europejskiej mamy możliwość korzystania z dobrodziejstw angielskiej służby zdrowia na równi z obywatelami Wielkiej Brytanii. Jednak jeżeli nie posiadamy pracy, to wówczas takie prawo tracimy, gdyż korzystać z niego mogą tylko osoby zatrudnione na etacie, bądź prowadzące własną działalność gospodarczą. Bezpłatne świadczenia medyczne mogą otrzymać także małżonkowie i dzieci osoby zatrudnionej w Anglii, o ile są zameldowane na terenie Wielkiej Brytanii.

Kategorie: Służba zdrowia w UK | dodaj komenatarz »

Zaszłam w ciążę w Anglii!!! Zostać i urodzić na Wyspach, czy wracać?

Opublikowano December 9, 2008, godz. 11:09 przez admin

Co zrobić, żeby ciąży uniknąć?
Zanim zaczniemy rozważać, czy najlepszą opcją dla ciężarnej kobiety jest pozostanie na Wyspach, czy też powrót na ojczyzny łono, warto poznać kilka angielskich rozwiązań, które nas przed niepożądaną ciążą może ustrzec. Jeśli jesteś młodą kobietą, a uważasz, że na dzieci masz jeszcze czas, wówczas powinnaś udać się do tzw.Family Planning Clinic. Jest to miejsce, w którym każda z was dowie się wszystkiego, co wiąże się z jej „sprawami kobiecymi”. Udziela się tam porad w kwestiach związanych z planowaniem rodziny: badania ginekologiczne, bezpłatne testy ciążowe, pomoc w przypadku niepożądanej ciąży, antykoncepcja z bezpłatnymi preparatami włącznie, jak również prowadzenie w okresie ciąży. Adres takiej placówki w najbliższej Ci okolicy udzieli lekarz rodzinny, ewentualnie można taką wiedzę zdobyć w walk-in center. Często w przypadku pierwszych odwiedzin wymaga się rejestracji, ale formularz nie jest zbyt skomplikowany.

Kategorie: Służba zdrowia w UK | dodaj komenatarz »

Wizyta u lekarza w Anglii

Opublikowano October 2, 2008, godz. 18:47 przez admin

Decydując się na wyjazd do Anglii warto zapoznać się z podstawowymi normami i zasadami obowiązującymi w tym kraju. Bardzo istotną kwestią jest prawo do korzystania z opieki zdrowotnej i wizyt lekarskich. Angielska służba zdrowia (National Health Service) należy do jednej z najbardziej cenionych instytucji przez WHO. Państwowa służba zdrowia w Wielkiej Brytanii obejmuje wszystkie osoby posiadające ubezpieczenie National Insurance bez względu na narodowość, czy też kraj pochodzenia.

Kategorie: Służba zdrowia w UK | dodaj komenatarz »

Polscy emigranci w UK-pomoc lekarza

Opublikowano August 28, 2008, godz. 13:44 przez admin

Polacy pracujący legalnie na terenie Wielkiej Brytanii mają pełne prawo do swobodnego korzystania z podstawowych usług medycznych. Wybranie odpowiedniego lekarza rodzinnego jest jedną z podstawowych formalności jaką musimy załatwić planując pobyt w wielkiej Brytanii. Zasady korzystania z opieki medycznej w Anglii różnią się od tych obowiązujących w Polsce, ale warto również dodać, że nie sa one zbyt skomplikowane i nie powodują wielu nieudogodnień czy problemów.

Kategorie: Służba zdrowia w UK | dodaj komenatarz »

Obowiązkowe ubezpieczenie społeczne w UK

Opublikowano August 12, 2008, godz. 12:18 przez admin

Podobnie do większości krajów Unii Europejskiej, także w Anglii działa system obowiązkowych składek na ubezpieczenie społeczne. Z obowiązkowego ubezpieczenia społecznego pokrywane są między innymi podstawowe usługi medyczne. Zapewnia nam ono także pomoc lekarza pierwszego kontaktu. Posiadanie podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego w Anglii jest obowiązkowe.

Kategorie: Służba zdrowia w UK, Wyjazd do Anglii, Wypadek w Anglii | dodaj komenatarz »

Życie w Anglii: Pomoc lekarza rodzinnego

Opublikowano August 12, 2008, godz. 10:37 przez admin

Służba zdrowia w większości krajów Europy Zachodniej działa bardzo sprawnie. Każdy obywatel posiadający obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne ma prawo do podstawowych świadczeń medycznych. W Anglii odpowiednikiem Narodowego Funduszu Zdrowia jest National Health System, jest instytucją odpowiedzialną za zapewnienie obywatelom dostępu do podstawowej pomocy lekarskiej.

Kategorie: Służba zdrowia w UK, Wyjazd do Anglii | dodaj komenatarz »