Jak założyć konto bankowe w Irlandii

Opublikowano September 23, 2008, godz. 11:14 przez admin

Osoby zainteresowane podjęciem pracy na terenie Irlandii muszą mieć świadomość, iż posiadanie konta w Irlandii nie jest co prawda obowiązkowe, ale znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie. System bankowy na wyspie różni się od tego obowiązującego w Polsce. Niestety często udogodnienia powszechne w Polsce nie są stosowane na szeroką skalę w Irlandii, co często budzi niezadowolenie wśród naszych rodaków.


Procedura zakładania własnego rachunku bankowego

Zakładając rachunek bankowy w Irlandii musimy przede wszystkim posiadać dokument, który potwierdzą naszą tożsamości. Należą do nich między innymi: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy (tylko to wydane w Irlandii), legitymacja pracownika lub legitymacja szkolna (koniecznie ze zdjęciem). Bardzo ważną kwestią jest, iż dokumenty dodatkowo muszą potwierdzać nasz adres zamieszkania. Zakładanie konta bankowego w Irlandii zawsze wymaga osobistej wizyty w placówce banku.
Prowadzenia kona zwykle kosztuje około 6-7 euro na kwartał, dodatkowo pobierane są opłaty za poszczególne transakcje. Podobnie do Polski w przypadku wyższych opłat za prowadzenie konta, niższe są opłaty za wykonywanie transakcji. Dlatego też przed założeniem konta wart przeanalizować, która opcja będzie dla nas bardziej korzystna. Przy wyborze banku warto kierować się łatwą dostępnością do bankomatów i placówek banku.

Najczęściej napotykany problemy przy zakładaniu konta bankowego:

Procedura zakładania konta w Irlandii znacznie różni się od norm obowiązujących w Polsce. Przede wszystkim nie możliwe jest założenie konta przez internet, co niewątpliwie stanowiłoby duże udogodnienie dla pracujących w tym kraju emigrantów. W Irlandii większość ważnych transakcji i operacji wymaga osobistej wizyty w placówce. Wykonanie jednorazowego przelewu na większą kwotę za granice także może okazać sie niemożliwe. Polacy mieszkający w Irlandii bardzo często skarżą się też na godziny urzędowania placówek. W przeciwieństwie do innych krajów UE w Irlandii banki otwarte są maksymalnie do godziny 17.00 co często koliduje czasem pracy klientów.
Bardzo dużym problemem może okazać się także bariera językowa, która utrudnia Polakom porozumienie z pracownikiem banku.

Gdzie założyć konto

Na rynku irlandzkim podobnie jak na rynku polskim działa wiele niezależnych banków komercyjnych. Do najbardziej popularnych i najchętniej wybieranych przez obywateli Irlandii należą następujące banki: National Irish Bank, AIB Bank, Bank of Ireland.

Kategorie: Praca w Irlandii |

Brak odpowiedzi na “Jak założyć konto bankowe w Irlandii”

Komentarze


« Wypowiedzenie - praca w Anglii | Podstawowe prawa polskich pracowników w Irlandii »