Wyjazd do Szkocji: ważne informacje

Opublikowano August 11, 2008, godz. 12:32 przez admin

Obecnie Szkocja jest jednym z najchętniej i najczęściej wybieranych przez emigrantów krajów. Szkocki rynek pracy jest otwarty na pracowników z innych krajów Unii Europejskiej w tym także na emigrantów Polskich. Głównym powodem emigracji są rzecz jasna względy ekonomiczne. Młodych Polaków przyciąga możliwość wyższego zarobku oraz znalezienia dobrej pracy. Decyzja o wyjeździe do Szkocji jest jednak bardzo często nieprzemyślana, co wiąże się z wieloma kłopotami i utrudnieniami. Młodzi ludzie często nie są odpowiednio przygotowani do podjęcia pracy i życia za granicą.

Jeśli decydujemy się na wyjazd jedną z najistotniejszych kwestii jest znalezienie mieszkania. Dla nikogo nie jest zaskoczeniem fakt, że za odpowiednie lokum w wielkiej Brytanii trzeba będzie zapłacić całkiem sporo. Dobrym sposobem na znalezienie lokum jest wynajem pokoju u prywatnego właściciela. Wynajmowanie pokoi w prywatnych domach czy mieszkaniach w Szkocji jest praktyką bardzo powszechną. Na rynku działa również wiele agencji i biur pośredniczących w wynajmie mieszkań osobom prywatnym.

Jeśli zdecydujemy się na wynajem określonego pokoju, bądź też mieszkania musimy przede wszystkim podpisać właściwą umowę najmu. W tym dokumencie powinny się znaleźć dokładne dane osobowe obydwu stron, wysokość czynszu (miesięcznie, tygodniowo) oraz okres na jaki mieszkanie/pokój zostają nam wynajęte.

Drugą bardzo istotną kwestią, o którą trzeba zadbać jest znalezienie odpowiedniej pracy. Poszukiwania warto rozpocząć już w Polsce, aby po przyjeździe jak najszybciej rozpocząć pracę. Sposobów na poszukiwanie jest bardzo wiele. Można skorzystać z pośredników, bądź też poszukać zatrudnienia na własną rękę. W Szkocji działa wiele wyspecjalizowanych biur, które zajmują się znajdowaniem pracy w określonej branży np.: pracowników budowlanych, pielęgniarek itp.

Po przyjeździe do Szkocji nie unikniemy konieczności załatwienia podstawowych formalności urzędowych. Najważniejszą kwestią jest wystąpienie o nadanie numeru NIN – National Insurance Number. Numer ten jest przyznawany przez urząd o nazwie Department of Work and Pension. Kolejną kwestią jest zarejestrowanie się w Home Office oraz wyrobienie numeru konta w Szkockim banku. Po dokonaniu tych formalności powinniśmy także wybrać lekarza rodzinnego General Practitioner . Rejestracja w przychodni jest obowiązkowa.

Po załatwieniu i dopilnowanie wszystkich powyższych kwestii możemy spokojnie rozpocząć pracę na terenie Szkocji. Dopilnowanie tego typu szczegółów pomoże w uniknięciu wielu problemów i niedogodności. Decydując się na wyjazd warto też zabrać ze sobą pieniądze, które pozwolą się nam utrzymać do momentu otrzymania pierwszej wypłaty. Warto zawsze również odłożyć sobie trochę środków na nieprzewidziane wydatki.

Kategorie: Poradnik Pracownika, Wypadek w Szkocji |

Brak odpowiedzi na “Wyjazd do Szkocji: ważne informacje”

Komentarze


« Jak znaleźć mieszkanie w Anglii? | Życie w Anglii: Pomoc lekarza rodzinnego »