Praca w Anglii - ważne informacje

Opublikowano July 30, 2008, godz. 10:08 przez admin

Brytyjski rynek pracy jest bardzo atrakcyjny dla wielu Polaków szczególnie, że od 1 maja 2004 nasi rodacy mają prawo do legalnego podjęcia pracy na terenie Anglii, Walii, Szkocji czy też Irlandii. Właściwie bez większych formalności możemy zatrudnić się u brytyjskiego pracodawcy, bądź też założyć na wyspach własną działalność gospodarczą.

Niestety nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem, początki mogą okazać się bardzo trudne, dlatego zawsze warto przygotować się na każdą ewentualność. Decydując się na wyjazd do Anglii powinniśmy przede wszystkim odłożyć jakieś środki, które pozwolą się nam utrzymać przez pierwsze kilka tygodni. Warto też wyposażyć się w angielska kartę sim (koszt około 5-10 funtów). W prawdzie angielski rynek pracy oferuje wiele możliwości, mimo tego zdarzają się sytuacje gdzie emigranci nie potrafią znaleźć pracy przez kilka tygodni. Pierwszej wypłaty można się spodziewać najwcześniej po przepracowaniu pełnego tygodnia (znacznie rzadziej pracodawcy rozliczają się w trybie miesięcznym). Praktyka wypłacania zaliczek nowym pracownikom jest stosowana niezwykle rzadko.

Aby ułatwić sobie start w nowym kraju warto pewne rzeczy przygotować już w Polsce. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie dokumenty. Emigranci powinni mieć ze sobą ważny paszport oraz dowód osobisty. Jeśli posiadamy prawo jazdy powinniśmy się postarać o jego tłumaczenie najlepiej już w Polsce, ponieważ w Anglii jest to bardzo kosztowne. Powinniśmy także przygotować tłumaczenia posiadanych dyplomów i uprawnień, studenci ponadto powinni posiadać zaświadczenie o urlopie dziekańskim.

Jeśli decyzja o wyjeździe będzie podjęta w sposób przemyślana i dobrze przygotujemy się do życia w innym kraju, na pewno unikniemy wielu niepotrzebnych problemów i nieporozumień. O pewne szczegóły warto zatroszczyć się już w Polsce, ponieważ wtedy będąc w Anglii będziemy mogli skupić się wyłącznie na poszukiwaniu dobrej pracy oraz odpowiedniego mieszkania. Praca za granicą daje wiele możliwości, ale wyjazd musi być dokładnie przemyślany i zaplanowany.

Kategorie: Poradnik Pracownika |

2 Odpowiedzi na “Praca w Anglii - ważne informacje”

Komentarze


« Przekazy gotówkowe z UK do Polski | Podatki w Wielkiej Brytanii »