Samozatrudnienie w Anglii - szansa dla ludzi przedsiębiorczych

Opublikowano September 16, 2008, godz. 14:58 przez Przemyslaw Gaber

Słów kilka o prywatnej inicjatywie na Wyspach
Jadąc do Anglii myślimy przede wszystkim o tym, aby znaleźć dobrze płatną pracę. Zatem interesuje nas spokojny i dobrze płatny etat. Jednak, gdy chcielibyśmy założyć własną firmę na terytorium Wielkiej Brytanii, to prawo wspólnotowe jest jak najbardziej takiej inicjatywie przychylne. To może być dobry pomysł na zarobienie większej ilości funtów niż pracując w fabryce, barze, czy hotelu.

Jeśli więc jesteśmy odważni i nie boimy się ryzyka, to nic nie stoi na przeszkodzie realizacji własnych marzeń o prywatnej inicjatywie. A musimy wiedzieć, że podjęcie działalności gospodarczej w Anglii (self- employment) jest dużo prostsze niż w Polsce. Czasem może się zdarzyć (szczególnie w budownictwie), ze założenie własnej firmy jest niezbędnym warunkiem do zatrudnienia.

Czy samozatrudnienie się opłaca?

Zdecydowanie tak! Pierwszy argument o tym świadczący, to zwolnienie z obowiązku rejestracji w WRS (Workers Registration Scheme, czyli Programie Rejestracji Pracowników), dzięki czemu 70 GBP przeznaczone na opłatę rejestracyjną pozostaje w naszej kieszeni. Po drugie zapłacimy niższe składki na ubezpieczenie społeczne. Ważne jest, abyśmy pamiętali, że w sytuacji samozatrudnienia i późniejszego podjęcia pracy na etacie, to tracimy prawo do zwolnienia z rejestracji w WRS i musimy jej dokonać. Zwolnienie to obowiązuje tylko w stosunku do osób prowadzących własną działalność gospodarczą.

Co trzeba zrobić, aby dokonać rejestracji własnej firmy?

Aby rozpocząć pracę na własne konto w Anglii należy obowiązkowo zarejestrować się w tamtejszym Urzędzie Skarbowym (HM Revenue & Customs) i samemu odprowadzać podatek oraz opłaty na ubezpieczenie społeczne. Poza doraźną ewidencją prawo brytyjskie nie wymaga prowadzenia księgowości. Koniecznie trzeba natomiast spotkać się co najmniej raz do roku z księgowym. Naliczanie wysokości rocznego podatku leży w kompetencji Urzędu Skarbowego. Następnie zostaje on nam przesłany pocztą w formie rachunku do zapłacenia. Jeśli równocześnie pracujemy na etacie i korzystamy z samozatrudnienia, to musimy ten fakt zgłosić do Urzędu Skarbowego, ponieważ w innym wypadku płacilibyśmy podwójne ubezpieczenie.

Jakie opłaty musimy dokonywać w przypadku samozatrudnienia?

Gdy podejmiemy własną działalność gospodarczą  jesteśmy zobowiązani do uiszczania składek na ubezpieczenie społeczne, zwanych Class 2 National Insurance Contributions. Są one płatne kwartalnie, bez względu na osiągany przez nas dochód i wynoszą około 2-3 GBP tygodniowo. W tej sytuacji polski ZUS może jawić nam się, jako finansowy krwiopijca. Po zarejestrowaniu Urząd prześle nam wiadomość o tym na jakie konto, kiedy i jaką składkę należy wpłacać pieniądze. Oprócz tego należy opłacić również tzw. Class 4 National Insurance Contributions, który jest uzależniony od wysokości dochodów. Opłaty tej dokonuje się przy rozliczeniu rocznym. Mimo wszystko jednak na te opłaty wydamy mniej funtów, niż osoba pracująca na zwykłym etacie. Zatem samozatrudnienie jest jak najbardziej opłacalne i może przynieść spore oszczędności. Już nie mówiąc o tym, że zleceniodawca może nam zaoferować lepsze warunki współpracy, ze względu na mniejsze koszty naszej pracy.

Czy w Anglii płaci się podatki dochodowe?

Niestety tak. Jest to jedyna kwestia, która niczym nie różni się od pracy na etacie. A zatem bez względu na to, czy korzystamy z samozatrudnienia, czy też pracujemy na etacie podatek dochodowy płacimy w takiej samej wysokości. W ciągu roku trzeba także odprowadzać zaliczki, które nalicza nam Urząd Skarbowy. Osobom zatrudnionym zgodnie ze schematem CIS (w budownictwie), to pracodawcy czy też zleceniodawcy będą potrącać te zaliczkę, zatem i tutaj możemy być odciążeni od tego obowiązku.
Konkludując jak najbardziej samozatrudnienie się opłaca. Jest to źródło większych korzyści majątkowych, a zarazem i większych oszczędności. Założenie własnej firmy jest dużo łatwiejsze niż w Polsce, a jej utrzymanie również i tańsze niż u nas. Jeśli wiec jesteśmy ludźmi z inicjatywą, to bez wahania możemy się na taki krok zdecydować. W bardzo szybkim czasie przekonamy się, że podjedliśmy słuszna decyzje.

Kategorie: Poradnik Pracownika |

Brak odpowiedzi na “Samozatrudnienie w Anglii - szansa dla ludzi przedsiębiorczych”

Komentarze


« Zasiłek dla bezrobotnych | Miałeś wypadek w Anglii??? Weź sprawy w swoje ręce. »