Praca w Anglii: rekrutacja pracowników

Opublikowano September 9, 2008, godz. 14:39 przez admin

Decydując się na wyjazd do Anglii musimy zwrócić uwagę na wiele różnych aspektów. Wyjazd do obcego kraju wiąże się zawsze ze zmianą otoczenia, mieszkania, miejsca pracy. Początki w nowym kraju są bardzo trudne, emigranci często nie są przystosowani do panujących w nim warunków i dlatego też są narażeni na różnego typu nieporozumienia.Najlepszym sposobem na zapewnienie sobie godnych warunków życia za granicą jest znalezienie dobrej pracy.

Aby znaleść dobrą posadę musimy na początek pozytywnie przejść proces rekrutacji. Niestety nie jest to rzeczą prostą ponieważ zwykle składa się on z kilku etapów podczas których będziemy musieli wykazać się inicjatywą i kreatywnością. W skrócie proces rekrutacji można opisać w następującej kolejności: złożenie wymaganych dokumentów aplikacyjnych w tym CV, testy aplikacyjne, rozmowa kwalifikacyjna, szkolenia, rozmowa finalna.

Aby zdobyć wymarzoną pracę musimy postarać się aby dobrze wypaść na każdym etapie, ponieważ nawet jeśli zrobimy dobre pierwsze wrażenie nie oznacza to od razu, że pracodawca zdecydował o zatrudnieniu nas w danej firmie. Bardzo ważnym aspektem jest umiejętność wypromowania swojej osoby i podkreślenia atutów. Wykazanie sie pomysłowością i kreatywnością stawia kandydata w bardzo dobrym świetle i pokazuje, że poradzi sobie z różnego typu problemami i wyzwaniami w przyszłości.

Jeśli chodzi o dokumenty aplikacyjne bardzo istotna sprawą jest to aby podanie i CV przygotować samodzielnie. Szczególna uwagę należy zwrócić na różnego typu błędy językowe i literówki. Przed złożeniem podania i CV należy się zorientować do kogo dokładnie powinniśmy je zaadresować. Pracodawcy angielscy są szczególnie wyczuleni na tego typu pomyłki. Należy pamiętać, że na wybrane stanowisko będzie zazwyczaj kilku kandydatów, dlatego też powinniśmy podkreślić te atuty, które będą użyteczne na stanowisku o które się ubiegamy.

Jeśli zakwalifikujemy się do dalszych etapów musimy równie dobrze się do nich przygotować. Przy rozmowie kwalifikacyjnej bardzo ważną rolę odgrywa staranny wygląd i sensowne generowanie wypowiedzi. Rozmowa kwalifikacyjna będzie odbywała się w języku angielski, dlatego też przed przystąpieniem do niej warto przypomnieć sobie kilka niezbędnych zwrotów, aby nie popełnić gafy. Dobrze jest też zapoznać się z oferta i strukturą firmy, w której staramy się o posadę. Na testach kwalifikacyjnych warto zachować zimną krew i konkretnie odpowiadać na wszystkie pytania, nawet te które na pozór wydają się bezsensowne.

Ostatnim etapem jest rozmowa finalna, zaproszenie na nią oznacza, że pozytywnie przeszliśmy wszystkie poprzednie etapy, ale decyzja o przyjęciu nas na dane stanowisko jeszcze nie zapadła. Podczas rozmowy warto wykorzystać całą wiedzę i doświadczenie, jakie zdobyliśmy podczas postępowania rekrutacyjnego i zainteresować pracodawcę swoimi przemyśleniami i koncepcjami. Często w dużym stopniu o przyjęciu na dane stanowisko oprócz kwalifikacji decyduje osobowość, dlatego też Polacy starający się o dobrą posadę w Anglii powinni do procesu rekrutacyjnego podejść bez kompleksów i świadomie zaprezentować swoje zalety. Rozmowa rekrutacyjna może stać się pierwszym krokiem w kierunku kariery zawodowej.

Kategorie: Poradnik Pracownika, Praca w Irlandii, Wyjazd do Anglii |

Brak odpowiedzi na “Praca w Anglii: rekrutacja pracowników”

Komentarze


« Edukacja w UK | Zasiłek rodzinny w Anglii »