Praca w Anglii: Opiekunowie i Opiekunki

Opublikowano September 5, 2008, godz. 14:20 przez admin

Obecnie coraz częściej mówi się o kryzysie gospodarczym, jaki w ostatnich miesiącach obserwujemy w Europie. Spowolnienie gospodarcze dotknęło także Wielką Brytanię, co odczuło wielu naszych rodaków. Jednak badania wskazują, że pomimo ogólne spadku zatrudnienia w większość branż, na wyspach stale rośnie zapotrzebowanie na polskich opiekunów, opiekunki oraz fizjoterapeutów. W tej branży w dalszym ciągu nasi rodacy bez trudu znajdują zatrudnienie.

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Na pewno za jeden z głównych powodów możemy uznać stale postępujący proces starzenia się społeczeństwa Europejskiego. Inna przyczyną zatrudniania Polaków w tej właśnie branży jest fakt, iż większość Brytyjczyków nie jest zainteresowanych tego typu pracą, nawet za dobre pieniądze. W większości ośrodków opieki, domach starców czy też w prywatnych domach Polacy bez trudu mogą znależć miejsce pracy.

Wymagania i predyspozycje

Praca w tej branży nie jest jednak łatwa i wymaga odpowiednich predyspozycji. Docenione na pewno zostaną osoby, które posiadają doświadczenie w opiece nad dzieckiem czy też osobą starszą. Osoby decydujące się na prace w tej branży muszą być świadome, że opieka, szczególnie nad osoba starszą wymaga wiele poświęcenia. Codzienna praca może polegać na pomocy w podstawowych czynnościach takich jak np.: mycie, jedzenie, sprzątanie czy też robienie zakupów. Osoby decydujące się na podjęcie tego typu pracy muszą wykazać się także sporą cierpliwością i znajomością języka.

Największe szanse na znalezienie pracy w opiece mają osoby posiadające wykształcenie w tym kierunku np: masażyści, pielęgniarki, fizjoterapeuci, bądź też osoby, które posiadają już jakieś doświadczenie w tego typu pracy. Niezbędne okazują się bardzo odbyte kursy, także te na terenie Polski. Kandydaci na stanowisko opiekuna/opiekunki będą musieli się wykazać referencjami od byłych pracodawców. Bardzo często respektowane są zaświadczenia o wolontariacie w jakimś hospicjum czy tez domu starców, przetłumaczone na język angielski. Niezbędne będzie także wykazanie niekaralności, dlatego też przed wyjazdem warto zadbać takie odpowiednie zaświadczenie przetłumaczone na język angielski (koniecznie u tłumacza przysięgłego).

Zarobki

Nie bez znaczenia są także zarobki. Wielu osobom może się wydawać, że praca w charakterze opiekuna jest tak nieatrakcyjna z powodu niskich pensji. Jednak z punktu widzenia emigranta warunki oferowane opiekunom nie są wcale takie złe. Przede wszystkim pracodawcy zwykle zapewniają zakwaterowanie i wyżywienie pracownikowi, co jest sporą oszczędnością. Stawki godzinowe w branży są rożne w zależności od pracodawcy i umiejętności pracownika, ale wąchają się one w przedziale 5-10 funtów za godzinę. Oczywiście na najlepsze warunki płacowe mogą liczyć wykwalifikowani fizjoterapeuci i pielęgniarki. Często zdarza się, że osoby zatrudniające fundują pracownikom przelot.

W związku z bardzo dużym zapotrzebowaniem na opiekunki opiekunów osoby spełniające wyżej wymienione warunki nie powinny mieć większych problemów ze znalezieniem pracy. Szczególnie, że bardzo duża ilość ofert kierowana jest do polskich Urzędów Pracy, które niejednokrotnie organizują kursy i szkolenia oraz pomagają w załatwieniu formalności związanych z wyjazdem. Jeśli wykażemy się odrobiną inicjatywy i odpowiednimi predyspozycjami na pewno nie będziemy mieli większych problemów ze znalezieniem miejsca pracy.

Kategorie: Poradnik Pracownika, Wyjazd do Anglii |

5 Odpowiedzi na “Praca w Anglii: Opiekunowie i Opiekunki”

Komentarze


« Praca zwolnienie | Edukacja w UK »