Praca w Angielskim rolnictwie

Opublikowano August 14, 2008, godz. 13:56 przez Przemyslaw Gaber

Brytyjskie rolnictwo, mimo dużego areału poszczególnych gospodarstw i ich teoretycznie wysokiej wydajności, przeżywa poważny kryzys. Większość rolników zaobserwowało spadek swoich dochodów o 70% w ciągu ostatnich 3 lat. Perspektywy na przyszłość również nie są optymistyczne - 10.000 rolników opuszcza rocznie swe gospodarstwa i pracę na roli. Dlaczego ? Brytyjski rynek żywności kontrolują cztery sieci supermarketów, w których zakupy robi znaczna część ludności zamieszkującej Wyspy. Podobnie i nasi rodacy tłumnie odwiedzają te sklepy. Korzystając ze swej uprzywilejowanej pozycji, supermarkety dyktują farmerom najniższe z możliwych ceny za towary przez nich oferowane, a dzięki narzucanej marży zyskują na tym w znacznym stopniu. Poprzez ten proceder brytyjscy rolnicy zniechęcają się do produkcji rolnej. Prześledźmy jednak gdzie można znaleźć pracę na farmach w Anglii, gdyż dla naszych rodaków płaca oferowana przez angielskiego rolnika nadal jest atrakcyjna, a problemy farmerów nas bezpośrednio nie dotyczą.

Rozkład upraw na Wyspach Brytyjskich

Grunty orne występują we wschodniej części Wyspy regiony East, South East i fragmenty East Midlands) oraz fragmentarycznie na południu (na kilku odcinkach regionu South West, szczególnie na północy i południu Kornwalii) i tam najłatwiej znaleźć pracę w rolnictwie. Tereny położone wzdłuż Niziny Angielskiej sprzyjają uprawie warzyw i zbóż. O rodzajach upraw mowa będzie w dalszej części artykułu. Na pozostałej części występują łąki i pastwiska, gdzie dominuje hodowla. Najbardziej rozpropagowana na Wyspach Brytyjskich jest hodowla bydła, a także koni i owiec. Jednak pracy należałoby szukać na farmach specjalizujących się w uprawie i to na nich się skupimy.

Gdzie szukać pracy w rolnictwie w Anglii?

W południowych regionach Anglii dominuje uprawa roślin pastewnych. Jednak jeśli zależy nam na pracy w gospodarstwie to najlepiej szukać jej na wschodzie Anglii. Ze zbóż uprawia się głównie pszenicę i jęczmień, ale o pracę najłatwiej przy zbiorach owoców. Angielski klimat sprzyja zbiorom truskawek, a także jabłek. Dominuje jednak uprawa ziemniaków i buraków cukrowych. Jeżeli szukamy pracy w rolnictwie najlepiej zgłosić się bezpośrednio do farmera. Istnieje jednak duże ryzyko, iż nie będzie to praca legalna.

Warunki pracy na farmach

Produkcja warzyw wymaga dużego wysiłku ze strony pracowników. Większość warzyw wysadzane jest z rozsady. W specjalnej maszynie układa się bloki kompostowe (wielodoniczki w formie ok. 150 kostek), do których ręcznie wysiewane są nasiona. Rośliny poddane odpowiednim zabiegom (m.in. hartowanie) wysadzane są (również ręcznie) na polu. Jest to uprawa rzędowa (1 pas - 4 rzędy roślin). Każdą z roślin sadzi się w odpowiednich odstępach, np.: por - co 4,5 cala (ok. 10 cm). Dla zachowania odpowiednich proporcji używa się specjalnych drewnianych linijek. W ten sposób wysiewane są: por, cebula, szpinak i chard (np. Brightligth Chard), sałata, buraki czerwone i złote, bazylia, rukula, mizuna, rożne kapusty (np. biała, cavalo, kale). Dużą część upraw stanowią również cukinie i groszki (pnące się), które wysiewa się do specjalnych doniczek wypełnionych już kompostem i preparatami chemicznymi. Po kilku tygodniach, rośliny te przesadza się do gleby wyścielonej folią. Otwory w folii wykonuje się ręcznie, a następnie wyciska się miejsce dla sadzonki. Po wysianiu, czy też wysadzeniu, rośliny wymagają nawodnienia i odchwaszczania. Przy tych zabiegach jest pole do popisu dla pracowników sezonowych, gdyż najczęściej używanym sprzętem przy plewieniu takich warzyw jak marchewka, czy pasternak jest dobrze nam znana motyka. Często takie zabiegi wymagają pracy aż 20 pracowników na 1 ha!!! Zatem posadzenie, pielęgnowanie i zbieranie roślin może stanowić zajęcie dla wielu naszych rodaków.

Kiedy następuje zbiór warzyw i zbóż w Anglii?

W Anglii mamy do czynienia z bardzo bogatym płodozmianem. Sprzyja temu specyficzny angielski klimat. Zimą nie występują mrozy, śnieg jest zjawiskiem rzadkim, co umożliwia czerpanie większych korzyści z upraw. Szpinak i chard zbierane są z pól cały rok. Styczeń, luty, marzec, to oprócz szpinaku, zbiór takich warzyw jak: pasternak, pory i warzywa kapustne. Od kwietnia, gdy na polach nie ma już żadnych roślin zimowych, zbiera się rabarbar, a od maja bób i sałaty. Czerwiec to okres zbioru: sałaty, szpinaku, bobu, rabarbaru, buraków, pietruszki, ziół (np. lawendy, czy mięty), cukinii, cebuli, szczypiorku, marchewki. W lipcu zbierane są wczesne odmiany porów, fasolka szparagowa, w sierpniu kukurydza, a we wrześniu ziemniaki. Nawet w ostatnich miesiącach roku można znaleźć pracę na farmie. Zbiera się wówczas z pól warzywa, takie jak: szpinak, pasternak, marchewka, seler, kapusty i pory.

Konkludując, jeżeli szukamy pracy rolnictwie, to najlepiej na wschodzie kraju, pracę można znaleźć tam przez cały rok, gdyż nie ma w Anglii występującej w Polsce sezonowości upraw. Musimy się jednak liczyć z poważnym ryzykiem, iż farmer będzie chciał ominąć Home Office i zatrudni nas nielegalnie.

Kategorie: Poradnik Pracownika |

Brak odpowiedzi na “Praca w Angielskim rolnictwie”

Komentarze


« Wypadek rowerowy uk | WRS - Worker Registration Scheme - rejestracja »