Polacy w Szkocji: kwalifikacje pracowników

Opublikowano August 4, 2008, godz. 13:19 przez admin

Wielu młodych Polaków wyjeżdża do Szkocji w poszukiwaniu lepszej przyszłości z nadzieją na znalezienie dobrej pracy i poprawę swojej sytuacji materialnej. Niestety dobra praca praca nie leży na ulicy i obecnie coraz częściej mamy problem ze znalezieniem atrakcyjnej oferty. Niewątpliwie największy wpływ na znalezienie pracy mają dwa podstawowe czynniki.

Jako pierwszy z nich możemy uznać znajomość języka angielskiego. Umiejętności biegłego posługiwania się przynajmniej jednym językiem obcym (w przypadku Szkocji angielskim) są niezbędne jeśli chcemy podjąć pracę w zawodzie, który opiera się na komunikacji z innymi. Pracodawcy na pewno docenią fakt, iż potrafimy biegle posługiwać się angielskim, co z kolei daję większe możliwości awansu i poprawia perspektywy na przyszłość. Znajomość języka pomoże porozumieć się nam w codziennym życiu i ułatwi funkcjonowanie i załatwianie podstawowych formalności związanych z życiem za granicą.

Równie ważnym czynnikiem wpływającym na naszą karierę zawodową w Szkocji są umiejętności i kwalifikacje zawodowe. Wielu emigrantów obawia się, że zdobyte w Polsce dyplomy i ukończone kursy nie będą uznawane przez szkockich pracodawców. Dlatego też decydując się na wyjazd warto sprawdzić jakie są szkockie odpowiedniki posiadanych przez nas uprawnień. Aby sprawdzić czy nasz dyplom jest ważny na terenie UK warto zwrócić się o pomoc do UK NARIC Recognition and Evaluation Service. Organizacja zajmuje się oceną ważności zagranicznych dyplomów. O pomoc do NARIC mogą zwracać się także osoby chcące kontynuować naukę na terenie Szkocji. Jeśli chodzi o konkretne kwalifikacje zawodowe najlepiej poszukać ich szkockich odpowiedników. Co prawda systemy edukacyjne w większości krajów Unii Europejskiej różnią się od siebie, Scottish Qualification Authority przy współpracy ze stroną Polską prowadzi zestawienie polskich zawodów i kwalifikacji z ich szkockimi odpowiednikami.

Polscy pracownicy są bardzo cenieni w Szkocji głównie ze względu na umiejętności, kwalifikacje i pracowitość, dlatego też jeśli decydujemy się na wyjazd do tego kraju powinniśmy wykorzystać swoje atuty i zaprezentować się z jak najlepszej strony. Na wstępie na pewno bardzo mile widziane będzie jeśli przedstawimy przyszłemu pracodawcy tłumaczenia posiadanych przez nas dyplomów i uprawnień. Dodatkowo powinniśmy się zorientować co do ich szkockich odpowiedników, co na pewno ułatwi komunikację podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Kategorie: Poradnik Pracownika, Wypadek w Szkocji |

Brak odpowiedzi na “Polacy w Szkocji: kwalifikacje pracowników”

Komentarze


« Praca w UK: National Insurance | Prawo Pracy: Czy pracownik może pozostać bez opieki w miejscu pracy? »