Podatki w Wielkiej Brytanii

Opublikowano July 30, 2008, godz. 11:11 przez admin

Polacy legalnie zatrudnieni na terenie Anglii, Szkocji, Walii czy też Irlandii Pn zobowiązani są do płacenia odpowiednich podatków na rzecz skarbu państwa. System rozliczania podatkowego w Anglii różni się znacznie od Polskiego, dlatego też decydując się na wyjazd do UK warto zorientować się co do ogólnych zasad regulujących tę kwestię. W celu zasięgnięcia informacji na temat rozliczania się w Anglii można udać się do Urzędu Skarbowego już w Polsce.

Generalnie angielskie prawo stanowi, że każda osoba pracująca i przebywająca na terenie Wielkiej Brytanii dłużej niż 6 miesięcy ma obowiązek rozliczenia się za ten okres. Od tej reguły istnieje jednak szereg odstępstw, dlatego też warto zorientować się indywidualnie czy dotyczy nas obowiązek odprowadzenia podatku. Po przyjeździe do UK warto udać się do najbliższego Inland Revenue Office (odpowiednik polskiego Urzędu Skarbowego), w celu zasięgnięcia informacji o obowiązku dokonania rozliczenia.

Podatki i obowiązkowe składki na ubezpieczenie zdrowotne z reguły potrącane są już przez pracodawców od kwoty brutto naszego wynagrodzenia. Dzięki porozumieniu zawartym pomiędzy Wielką Brytanią, a Polską pracujący na wyspach Polacy płacą podatki tylko raz, dlatego też stosowana do 2007 roku praktyka podwójnego opodatkowania należy już do historii. Jeśli rozliczymy się z brytyjskim Inland Revenue Office nie musimy dokonywać ponownego rozliczenia w Polsce.

Wysokość podatku w Wielkiej Brytanii jest uzależniona od kwoty brutto naszego wynagrodzenia oraz od innych dochodów uzyskanych na terenie UK (zalicza się tu świadczenia socjalne, dywidendy itp.). Zasadniczo wyróżniamy w Anglii trzy progi podatkowe. Osoby o najniższych dochodach oddają fiskusowi 10% dochodów, składka podstawowa wynosi 22%, natomiast najwyższe opodatkowanie wyniesie 40%. Podobnie jak w Polsce w Anglii istnieje kwota wolna od podatku o jej wysokość można zapytać w najbliższym Inland Revenue Office.

Oprócz podatku dochodowego w Anglii obowiązuje również podatek VAT, jego wysokość wynosi 17,5% na większość produktów. Podobnie jak w Polsce istnieją produktu wolne od VAT-u, do nich należą: artykuły dziecięce, czynsz za wynajem mieszkania. Ponadto musimy być przygotowani na to, że zapłacimy tzw. podatek miejski, jego wysokość wynosi około 100 funtów miesięcznie (zależy od wartości nieruchomości jaką zajmujemy).

Kategorie: Poradnik Pracownika |

Brak odpowiedzi na “Podatki w Wielkiej Brytanii”

Komentarze


« Praca w Anglii - ważne informacje | Wyjazd do Anglii : Rozmowa kwalifikacyjna »