Jak przesłać pieniądze do kraju?

Opublikowano August 22, 2008, godz. 13:09 przez Przemyslaw Gaber


Ciężko pracując na Wyspach prędzej, czy później staniemy przed dylematem w jaki sposób przesłać zarobione pieniądze do najbliższych w Polsce, lub jak samemu przetransferować gotówkę do kraju, gdy zdecydujemy się do niego powrócić. W takich przypadkach zależy nam szczególnie na bezpieczeństwie oraz jak najmniejszych kosztach transakcji. Oto zatem przedstawiamy sposoby transferu środków finansowych.

Czy opłaca się wysyłać pieniądze w kopercie?

Zdecydowanie nie!!! Jest to metoda dla ryzykantów, choć wielu Rodaków decyduje się na taki sposób przekazania pieniędzy do kraju. Jeśli szanujemy swój trud włożony w zarobienie funtów, to lepiej wybierzmy inny sposób. Pierwszą wadą jest fakt, że od wysłania do oby-szczęśliwego odbioru gotówki w kraju mija kilka dni. Drugą - ryzyko zaginięcia pieniędzy. Dlatego jeśli już decydujemy się na tę metodę to nie umieszczajmy gotówki tak, aby była ona widoczna przez kopertę i unikajmy umieszczania w niej monet. Należy też skorzystać z możliwości ubezpieczenia przesyłki w ramach opcji Airsure lub International Signed For (listy polecone), pozwalających na uzyskanie rekompensaty w zamian za zniszczenie lub zagubienie listu.

A może przez Internet?

Ten sposób wysyłania pieniędzy ma tę zaletę, że jest dużo bezpieczniejszy. Niestety konieczne jest w tym przypadku posiadanie dostępu do Internetu. Pierwszym krokiem jest zarejestrowanie się w systemie zajmującym się transferem gotówki. Na początku nie trzeba nawet wpłacać żadnych pieniędzy, wystarczy jedynie numer karty płatniczej. Decydując się na przelew podajemy kwotę i adres e-mailowy odbiorcy. Jeśli odbiorca dokonał rejestracji w tym samym systemie gotówka natychmiast spływa na jego rachunek. Stamtąd może je przelać na zwykłe konto lub wypłacić w formie czeku. Taki sposób transferu pieniędzy jest łatwo dostępny, pozbawiony ryzyka kradzieży i bardzo szybki. Przykładem takiego systemu jest Moneybookers, a koszt takiej jednorazowej operacji nie przekracza 5 Euro.

Przelew, czy pośrednik?

System przelewów umożliwia międzynarodowy system łączności bankowej SWIFT. Droga naszej gotówki przebiega od banku angielskiego, poprzez jeden bądź kilka banków pośredniczących, aż po nasz bank w Polsce. Aby nie płacić dodatkowych sum, należy podać numer rachunku odbiorcy z numerem IBAN i numerem SWIFT banku odbiorcy. Identyfikacja adresata kosztuje £7. Banki pośredniczące mogą sobie zażyczyć opłaty za swoje usługi. Opłata za przelew pieniędzy do Polski w angielskim banku wynosi ok. £20 plus opłata w banku odbiorcy – ok. 12 zł. Zrealizowanie przelewu zajmuje zwykle 4–5 dni. Dużo prościej wysłać pieniądze poprzez pośrednika np. Western Union. Adresat odbierze pieniądze już kilka minut po wysłaniu i to w złotówkach. Kwotę nalicza się na postawie aktualnego kursu, jaki prowadzi bank zajmujący się obsługą transferu środków finansowych. Niestety wadą tej usługi jest jej wysoka cena. Przelewając £1000 musimy dodatkowo zapłacić £60 kosztów przekazu. Przy mniejszych kwotach Western Union pobiera jeszcze wyższą procentowo prowizję. Zatem tańszą metodą jest przelew, natomiast szybszą system pośrednictwa.

Karta sposobem na problemy z wysyłaniem gotówki?

Ta metoda wydaje się najszybsza. Należy poprosić bank o wydanie nam dodatkowej karty (tzw. „karty przepłaconej”) do naszego konta i wysłać ją do Polski. Poprzez ten zabieg nasi najbliżsi będą mogli odbierać pieniądze z bankomatu jakiegokolwiek banku w kraju. Będziemy jednak musieli zapłacić prowizję (2% od pobieranej sumy) za wybieranie pieniędzy zagranica. Jeżeli nasz bank ma podpisaną umowę z bankiem w Polsce (np. NatWest i PKO BP) o bezprowizyjnym transferze gotówki to wtedy nawet ten wydatek nie jest konieczny. Niestety niekorzystny sposób naliczania kursu może również pokusić nas o straty. Możemy tez założyć osobne konto dla przelewów, wtedy rodzina w Polsce nie będzie miała wglądu do naszych pieniędzy zarabianych w Anglii, a jedynie przez nas wysyłanych. Można też skorzystać z usługi zwanej Smart Transfer. To dwie karty Visa – jedną otrzymujemy my, druga rodzina w kraju. Pierwsza z nich to karta ładująca – na niej lokujemy fundusze w Anglii. Druga karta to Visa Plus, przeznaczona do wypłat z bankomatów oznaczonych znakiem Visa. Jest to również bardzo szybki sposób transferowania gotówki, gdyż pieniądze są dostępne już po kilku minutach. Jest to jednak droższa metoda od dodatkowej karty, tzw. „karty przepłaconej”, ale jeśli nie możemy założyć konta w angielskim banku to właśnie ten sposób będzie dla nas najodpowiedniejszy. Opłata za przesłanie £100 wynosi £5 plus prowizja dla banku za wypłatę z bankomatu – wynosząca w każdej sytuacji £2,29.

Kategorie: Poradnik Pracownika |

2 Odpowiedzi na “Jak przesłać pieniądze do kraju?”

Komentarze


« Praca w Anglii: Co powinna zawierać umowa o pracę | Zasiłek Chorobowy w Anglii- Statuory Sick Pay »