Anglia: Praca na własny rachunek

Opublikowano August 13, 2008, godz. 13:37 przez admin

Niestety sytuacja na brytyjskim rynku pracy staje się coraz trudniejsza. W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba polskich emigrantów na wyspach, a co za tym idzie coraz trudniej jest znaleźć im dobrą pracę. Jeszcze kilka lat temu problem bezrobocia nie dotyczył tego kraju, obecnie jednak również Brytyjczyków coraz częściej dotyka brak pracy. Jednak brytyjski rynek dzięki rozwiniętemu sektorowi usług jest bardzo atrakcyjny dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Zgodnie z założeniami każdy obywatel Unii Europejskiej ma prawo do swobodnego prowadzenia firmy na terenie UK.

Samozatrudnienie jest w Anglii bardzo powszechne. Wielu Polaków nie jest przekonanych do tej formy pracy, ponieważ w Polsce prowadzenie własnej działalności wiąże się z wieloma formalnościami i utrudnieniami. Jednak prawo angielskie jest jak najbardziej przychylnie nastawione do osób samo zatrudniających, a założenie własnego interesu nie jest zbyt skomplikowane. Samozatrudnienie jest szczególnie popularne w branży budowlanej oraz remontowej. Największą zaletą samozatrudnienia w Anglii jest, to iż osoby pracujące na tej zasadzie zobowiązane są do płacenia niższej składki zdrowotnej niż osoby zatrudnione na etacie. Dodatkowym atutem jest także to, że nie występuje konieczność rejestracji w WRS.

Aby rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej na terenie UK należy dokonać rejestracji w Urzędzie Skarbowym, czyli HM Revenue & Customs. Wysokość podatku jest oblicza przez tę instytucję i przysyłana do osoby prowadzącej działalność. Osoby pracujące na zasadzie samozatrudnienia nie mają obowiązku prowadzenia księgowości, muszą jedynie prowadzić odpowiednią ewidencję opłacanych składek. Jeśli chodzi natomiast o składkę na ubezpieczenie społeczne osoby prowadzące działalność podlegają składce zw Class 2 National Insurance Contributions. Wysokość opłaty jest stała, nie zależy od uzyskanego dochodu i wynosi ona około 3 funtów tygodniowo. Dodatkowa raz w przeciągu roku osoby samo zatrudniające zobowiązane są do opłacenia składki 4 National Insurance Contributions, która z kolei zależy od uzyskanych dochodów.

Osobom pracującym na zasadzie samozatrudnienia zleceniodawcy (pracodawcy) często oferują lepsze wynagrodzenie niż pracownikom zatrudnionym na stałym etacie. Różnica ta wynika z tego, że składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne opłacane przez tych pierwszych są znacznie niższe niż opłaty związane z pracownikiem zatrudnionym przez firmę.

Prowadzenie własnej działalności na terenie Anglii nie jest rzeczą bardzo skomplikowaną i nie wymaga potrzeby załatwienia wielu formalności. Samozatrudnienie jest dobrym sposobem na zarobienie większych pieniędzy w Anglii.

Kategorie: Poradnik Pracownika, Wyjazd do Anglii |

Jedna odpowiedź na “Anglia: Praca na własny rachunek”

Komentarze


« Pomoc ofiarom przestępstw w Wielkiej Brytanii | Chorobowe w UK »